Parapety zewnętrzne

Zakup mieszkania czy domu to pierwszy etap w drodze do wymarzonego gniazdka. Następnie przychodzi kolej na jego wykończenie zgodne z naszymi potrzebami i oczekiwaniami. Bardzo dużą uwagę trzeba przyłożyć do elementów stałych, które mają przetrwać wiele lat bez utraty walorów użytkowych. Elementem takim będą parapety zewnętrzne, które pełnią określone funkcje.

Zalety parapetów zewnętrznych

Rolą parapetów zewnętrznych jest ochrona ścian zewnętrznych przed zawilgoceniem poniżej dolnej krawędzi okien. Odstają od elewacji na tyle, aby pozwolić wodzie opadowej na odprowadzenie bez bezpośredniego kontaktu ze ścianami budynku. Parapety zewnętrzne pełnią także funkcję ozdobną elewacji, ponieważ w ofercie mamy duży wybór różnorodnych modeli. Na nich możemy postawić donice z kwiatami. Nachylenie parapetu zewnętrznego musi wynosić minimum 5% w stronę zewnętrzną. Zapewni to możliwość samodzielnego spływu wody pochodzącej z opadów atmosferycznych.

Wysoka jakość produktu

Bardzo ważny jest wybór dobrej jakości parapetów zewnętrznych. Materiał musi być odporny na wszystkie czynniki atmosferyczne. Niska jakość materiału może bowiem oznaczać płowienie i nadmierne wysuszenie materiału przez promienie słoneczne. Deszcz i długotrwała wilgoć osłabiają materiał i pozbawią go najważniejszych funkcji. Niektóre zanieczyszczenia z powietrza i opadów atmosferycznych mogą zawierać metale ciężkie i wykazywać właściwości żrące.

Odpowiedni montaż

Dobrze zamontowany parapet będzie pełnił swoje wszystkie funkcje. Produkt musi być możliwie najdokładniej dopasowany do szerokości i długości wnęki okiennej. Wyeliminujemy w ten sposób konieczność docinania i obróbki zakupionego materiału. Parapety zewnętrzne są dostępne w wielu rozmiarach i wariantach kolorystycznych. Czasami jednak konieczne jest przycięcie parapetu. Warto wówczas zakupić materiał, który umożliwi bezproblemową obróbkę, np. PVC czy blachę. Podczas montażu bardzo ważne jest odpowiednie ułożenie, które uwzględnia spadek 5-10% na zewnątrz. Zewnętrzna krawędź parapetu powinna być wysunięta poza fasadę budynku o minimum 5 cm. Każdy parapet powinien być zakończony kapinosem, czyli specjalnym podcięciem. Jest to bardzo ważne, ponieważ tylko wtedy woda będzie mogła swobodnie spływać na zewnątrz przed budynek. Powstała konstrukcja powinna być przede wszystkim wytrzymała i sztywna. Wiele firm proponuje wyposażenie parapetu w specjalne końcówki zapobiegające pękaniu tynku wokół okna.

Rodzaje parapetów zewnętrznych

Dość popularne są parapety wykonane z PVC, które doskonale tłumi hałas deszczu czy gradu. Ten rodzaj parapetów jest bardzo prosty w czyszczeniu. Są świetnym uzupełnieniem okien wykonanych z tego samego materiału. Parapety zewnętrzne wykonane z drewna są natomiast dekoracją elewacji, która pasuje zwłaszcza do klasycznych budynków. Warto jednak pamiętać, że wymagają regularnej pielęgnacji. Możemy zdecydować się również na parapety wykonane z aluminium, które są bardzo wytrzymałe i służą przez wiele lat.

Wady parapetów zewnętrznych

Ciężko powiedzieć, że parapety mają jakieś ogólne wady niezależne od ich modelu. Są one bowiem nieodłączną częścią elewacji. Możemy wskazać natomiast wady konkretnych rodzajów parapetów. Drewniane będą wymagać regularnego olejowania i będą mniej odporne na czynniki atmosferyczne. Parapety wykonane z aluminium nie będą tłumić dźwięków podczas deszczu, co może być dość niekomfortowe. Modele wykonane z płytek klinkierowanych będą dość szybko ulegać uszkodzeniu oraz będą bardzo ciężkie. Kamienne parapety będą bardzo wytrzymałe, ale ich cena będzie dość wysoka.

Leave a Comment