Wybór dachu do domu

Planujesz budowę domu i zastanawiasz się jakie pokrycie dachowe wybrać? Przede wszystkim musisz wiedzieć, że do wyboru masz w zasadzie cztery podstawowe pokrycia dachowe, które są popularnie stosowane w polskim budownictwie jednorodzinnym. Mamy tu na myśli przede wszystkim dachówki, blachodachówki, blachy, a także papy. Na jaką formę zadaszenia warto się zdecydować?

Jakie pokrycie dachowe wybrać?

Jakie pokrycie dachowe będzie najkorzystniejszym rozwiązaniem w przypadku domu jednorodzinnego? Oczywiście w pierwszej kolejności warto wziąć pod uwagę pokrycie dachowe wykonane z dachówki ceramicznej. Naturalnie jest to rozwiązanie najdroższe. Niemniej jednak można pokryć nim dachy o skomplikowanej konstrukcji. W dalszej kolejności warto rozważyć również wykorzystanie dachówki cementowej, która jest tańszą alternatywą dla dachówki ceramicznej Niemniej jednak takie pokrycie dachowe możemy zastosować tylko i wyłącznie przy dachach o dość prostej konstrukcji.

Rodzaj pokrycia a konstrukcja dachu

Warto również wiedzieć, że to na jaki rodzaj pokrycia dachowego się zdecydujemy będzie również zależało od konstrukcji naszego dachu i jego kształtu. W przypadku dachów gdzie występuje dość skomplikowana konstrukcja i mamy do czynienia z wieloma lukarnami, wykuszami, a także załamaniami połaci,warto stosować pokrycia dachowe, które świetnie sprawdzają się na małych powierzchniach. W tym wypadku oczywiście możemy stosować dachówkę ceramiczną, betonową, ale również gont drewniany, wióry czy też łupek kamienny. Natomiast w przypadku dachów o prostej formie, gdzie mamy stosunkowo mało krzywizn, warto stosować pokrycia tzw. wielkoformatowe. Najlepszym rozwiązaniem w tym wypadku będzie zastosowanie blachodachówki w postaci modułów, czy też paneli.

Izolacja pokrycia dachowego

Wybierając odpowiednie pokrycie dachowe warto również zastanowić się nad doborem odpowiedniej izolacji. Albowiem izolacyjność termiczna pokrycia dachowego będzie miała dla nas szczególne znaczenie, zwłaszcza jeśli będziemy chcieli zaaranżować poddasze do celów mieszkalnych. Warto również zwrócić uwagę na izolacyjność akustyczna pokrycia dachowego. W wypadku izolacyjności akustycznej zdecydowanie najkorzystniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie dachówki betonowej, a także ceramicznej. Są to pokrycia dachowe o dużej masie. Jeśli chodzi o zachowanie odpowiedniej izolacyjności termicznej, to konieczne będzie również zastosowanie odpowiedniej wełny mineralnej.

Leave a Comment