Wysyłka paczek o sporych gabarytach wydaje Ci się skomplikowana? Nie musisz się tym przejmować! Nadanie paczek na palecie jest banalnie proste. W poniższym artykule wyjaśniamy, czym jest przesyłka paletowa, ile kosztuje i czym się charakteryzuje. Poznaj z nami rodzaje palet i nadawaj swoje paczki bez obaw.

Przesyłka paletowa – co to jest?

Przesyłka paletowa oznacza taką paczkę, której zawartość umieszcza się na specjalnej palecie. W ten sposób można transportować towary o niestandardowych wymiarach czy bardzo dużej wadze. Ten rodzaj przesyłki często wykorzystuje się do przewozu materiałów budowlanych, sprzętu AGD czy mebli. Taka paczka może ważyć nawet tonę. Zastanawiasz się, jak przygotować przesyłkę paletową?

Bardzo ważne jest zabezpieczenie transportowanej zawartości. Jej wymiary nie mogą przekraczać wymiarów palety. Wszystko musi się na niej zmieścić i nie wystawać poza jej krańce. Poza tym należy tak przymocować towar, aby nie zsuwał się z palety. Bardzo często wykorzystuje się do tego folię, a zawartość paczki dodatkowo zabezpiecza kartonami czy styropianem. Wszystko po to, by zapewnić towarowi jak najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Ile kosztuje przesyłka paletowa?

Wysyłka małych paczek jest zawsze dość tania. Niewielkie przesyłki już za kilkanaście złotych mogą przemierzyć całą Polskę, a nawet wyruszyć w świat. Ze względu na gabaryty paczek na paletach ich transport kosztuje znacznie więcej. Ceny różnią się między poszczególnymi przewoźnikami, ale zazwyczaj za najlżejsze przesyłki trzeba zapłacić około 170 zł. Ceny najcięższych wynoszą około 200 zł. Biorąc pod uwagę ciężar tych przesyłek, uwagę, jaką trzeba im poświęcić, a także specjalny sprzęt konieczny do ich transportu, ceny te wcale nie są wysokie. Dzięki profesjonalnej obsłudze kurierskiej firm, które oferują dostarczanie paczek na paletach, możesz mieć pewność, że Twój towar dotrze do celu w nienaruszonym stanie. Jeśli planujesz nadanie paczki na palecie, przejrzyj oferty poszczególnych dostawców i wybierz tę, która najbardziej Ci odpowiada.

Wysyłka paczki na palecie – rodzaje palet

Wiesz już, na czym polega wysyłka paczki na palecie, więc czas dowiedzieć się, jakie rodzaje palet są dostępne na rynku. Najpopularniejsza jest oczywiście europaleta, czyli taka o wymiarach zazwyczaj 120 cm x 80 cm x 14,4 cm. Przeważnie wykonana jest z drewna, a jej specjalna konstrukcja umożliwia łatwe podnoszenie przy pomocy pojazdów z podnośnikiem do palet. Europalety spełniają wszystkie wymogi stawiane przez Europejskie Stowarzyszenie Palet EPAL. Oznacza to, że zostały wykonane z odpowiednich materiałów i są bezpieczne w transporcie. Palety te dzielą się na kilka rodzajów:

  • EUR 6, EPAL 6 – mniejsza od standardowej;
  • ISO, EUR 2, EPAL 2 – większa od standardowej, nazywana przemysłową;
  • EUR 3, EPAL 3 – niewiele większa od standardowej.

W zależności od potrzeb i wymagań możesz dopasować rodzaj palety do transportowanej zawartości.

Leave a Comment