Piękne miejsca w Islandii

Zastanawiasz się nad wyjazdem wakacyjnym na Islandię? To świetny pomysł. Wysp ta przyciąga niepowtarzalnym klimatem, a także ogromem atrakcji. Daje również możliwość obcowania z surową natura. Islandia nazywana jest krainą lodu i ognia, a to ze względu na mroźny klimat i aktywne wulkany rozsiane po wyspie. Niewątpliwie stanowi nie lada atrakcję dla każdego podróżnika.

Atrakcje turystyczne Islandii

Na jakie więc atrakcje turystyczne możemy liczyć w Islandii? Przede wszystkim Islandia, określana ziemią lodu i ognia, stanowi niezwykłą atrakcję względem krajobrazowym. Warto podkreślić, że znaczny wpływ na odbieranie widoków, jakie możemy spotkać na tej wyspie, ma pogoda. Albowiem zmiana warunków atmosferycznych może spowodować, że dany obszar będziemy zupełnie inaczej się prezentował w naszych oczach.

W pierwszej kolejności warto udać się do Landmannalaugar. To zupełnie wyjątkowe miejsce na mapie Islandii. Znajdziemy tutaj przepiękne formy geologiczne w postaci pół lawy o bardzo bogatej gamie kolorystycznej. Popularnie nazywane są one górami tęczowymi. Warto podkreślić, że ten teren ma dość ograniczony dostęp dla ruchu turystycznego. Mianowicie możemy go odwiedzić tylko w czasie od czerwca do września. Będąc tutaj, warto również udać się pod pobliski wulkan Hekla.

Zatoka Lodowcowa Jökulsárlón

Kolejnym miejscem, które warto odwiedzić będąc na Islandii jest Zatoka Lodowcowa Jökulsárlón. To zupełnie wyjątkowe krajobrazowo miejsce, znajdujące się w południowej części wyspy. Często wykorzystywane było podczas kręcenia różnorodnej filmów, choćby z Jamesem Bondem w roli głównej. W miejscu tym znajdziemy mnóstwo przepięknych gór lodowych. Powierzchnia całego kompleksu wynosi około 18 km2. Warto wiedzieć, że góry lodowe, które możemy podziwiać, mają nawet ponad 1000 lat. Warto podkreślić, że w zasadzie nie mamy tutaj do czynienia z typową zatoką, tylko z laguną, która połączona jest oceanem. Przebywając tutaj możemy spotkać foki.

Fiordy zachodnie

Przebywając w Islandii warto również odwiedzić fiordy zachodnie. To zachodnie wybrzeże Islandii, z którego możemy podziwiać północny Atlantyk. W tym wypadku warto przede wszystkim wiedzieć półwysep Vestfirðir. Jest on oddzielony od pozostałej części wyspy niezwykle w wąskim przesmykiem. Możemy tutaj podziwiać ponad 50 zatok i malowniczych fiordów, które wdzierają się w głąb lądu czasami nawet aż na 10 km. Wyjątkową atrakcją tego rejonu Islandii są również strome ściany, które opadają wprost do oceanu. Mają one czasami wysokość nawet 900 m.n.p.m.

Leave a Comment