Puszcza kampinoska

Zastanawiasz się gdzie w Polsce można spędzić weekend na łonie natury? Dobrym rozwiązaniem może być choćby Kampinoski Park Narodowy. To doskonałe miejsce przede wszystkim dla pasjonatów pieszych wycieczek, a także dla zapalonych rowerzystów. Wystarczy wsiąść w samochód i w zaledwie 30 minut z centrum Warszawy możemy przenieść się do pozostałości po pradawnej Puszczy Mazowieckiej. Zastanówmy się więc, jakie atrakcje tam na nas czekają? Co można zobaczyć w Kampinoskim Parku Narodowym?

Puszcza Kampinoska – raj dla piechurów i rowerzystów

Puszcza Kampinoska jest obecnie bardzo dobrze przystosowana pod względem infrastruktury turystycznej. Znajdziemy tutaj liczne trasy przeznaczone dla wędrówki pieszej, jak i szlaki rowerowe. Można skorzystać z wielu dostępnych miejsc noclegowych, a także w punktów małej gastronomii. Bardzo popularne są również gospodarstwo agroturystyczne, znajdujące się w bliskim sąsiedztwie w puszczy.

Co można zobaczyć w Kampinoskim Parku Narodowym?

Zatem co można zobaczyć w Kampinoskim Parku Narodowym? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na wiele drzew, które mają charakter pomników przyrody. W związku z tym zostały im nadane konkretne nazwy, które mają powiązania z różnymi wydarzeniami historycznymi. Dlatego też warto na chwilę przystanąć choćby przy Sośnie Powstańców, czy też Dębie Kobendzy. Niemniej jednak warto również pamiętać, że Puszcza Kampinoska była świadkiem wielu wydarzeń związanych z cierpieniem narodu polskiego. Dlatego też znajdziemy tutaj mogiły powstańców z roku 1863, a także cmentarze żołnierzy poległych podczas kampanii wrześniowej w 1939 roku. Oczywiście w Kampinosie znajdują się również miejsca związane z masowymi mordami dokonywanymi przez nazistowskich Niemców. Kolejnymi wartymi uwagi miejscami w Puszczy Kampinoskiej są liczne dwory i pałace. W bliskiej odległości od parku znajdziemy również Muzeum Kolei Wąskotorowej, czy też pałac, w którym urodził się i spędził dzieciństwo Fryderyka Chopin.

Walory krajobrazowe Puszczy Kampinoskiej

Puszcza Kampinoska ma również wiele walorów o charakterze typowo przyrodniczym. Znajdziemy tutaj wiele atrakcyjnych wydm i bagien, a także bardzo bogatą i niezwykłe różnorodną szatę roślinną. W niedalekiej odległości od zakorkowanej, głośnej i spowitej smogiem Warszawy, znajdziemy się w miejscu, gdzie możemy odetchnąć świeżym powietrzem w towarzystwie ptaków, a także bujnych drzew i krzewów. Znajdziemy tutaj wiele różnorodnych gatunków zwierząt. Z pewnością Puszcza Kampinoska to wspaniałe miejsce do zorganizowania weekendowego wypadu.

Leave a Comment