Wysokie ceny sprzętu elektronicznego nie sprzyjają podejmowaniu decyzji o zakupie telefonu. Rozwiązaniem problemu wysokich cen smartfonów jest kredyt gotówkowy. Przed udaniem się do banku warto jednak wiedzieć, jakie formalności trzeba dopełnić i co składa się na ratę kredytu.
Kiedy warto wziąć telefon na kredyt?
Ceny telefonów, a ściślej mówiąc smartfonów, szybują w górę w szaleńczym tempie. Sięgające kilku tysięcy złotych ceny są dla wielu osób barierą nie do pokonania. Nie trzeba jednak decydować się na jednorazowy wydatek. Zamiast tego można wziąć telefon na kredyt.
Kredyt umożliwia sfinansowanie zakupu każdego smartfona. Przed złożeniem wniosku o pożyczkę warto jednak zastanowić się nad długością umowy. W przypadku tańszych urządzeń wystarczyć może krótki okres spłaty, np. 3 miesiące. Osoby, które chciałyby kupić flagowy model za kilka tysięcy złotych, mogą rozważyć podpisanie umowy na choćby 24 miesiące.
Kwestia ilości rat do spłaty ma istotne znaczenie. Wraz z wydłużaniem się okresu umowy, rosną też koszta obsługi kredytu. Regulacja zobowiązania za model ze średniej lub niższej półki przez dłuższy czas może być nieopłacalna. Nie jest to regułą, ale warto przemyśleć całkowity koszt kredytu w stosunku do detalicznej ceny sprzętu.
Jakie są warunki udzielenia kredytu na telefon?
Kredyt gotówkowy na zakup sprzętu nie jest obarczony zbyt wieloma warunkami. Podstawowym i najważniejszym wymaganiem jest podanie danych z dowodu osobistego. Zdolność kredytowa klienta jest sprawdzana przez bank na kilka sposobów. Osoba składająca wniosek pożyczkowy zobowiązana jest przede wszystkim do przedstawienia zaświadczenia o dochodach. O stosowny wniosek należy poprosić pracodawcę.
Bank udzielający kredytu może ponadto oczekiwać zaświadczenia o wydatkach. Takimi dokumentami są m.in. rachunek za czynsz i dowód spłaty innego kredytu, np. hipotecznego. Aby mieć pewność, że klienta stać na spłatę kredytu, bank sprawdzi też jego rzetelność w Biurze Informacji Kredytowej (BIK).
Ułatwieniem dla kredytobiorcy jest ubezpieczenie pożyczki. Dzięki niemu bank zyskuje pewność, że otrzyma z powrotem swoje pieniądze niezależnie od okoliczności. Innymi słowy, w przypadku np. utraty źródła dochodu przez klienta, kredyt spłaca ubezpieczyciel. Warto jednak wiedzieć, że raty takiej pożyczki są wyższe niż nieubezpieczonego kredytu.
Gdzie złożyć wniosek o kredyt na telefon?
Wniosek o kredyt można złożyć w każdym banku. Wiele osób stara się o pożyczkę w banku, w którym ma konto osobiste. Jest to dobry wybór, ponieważ kredytodawca ma od razu wgląd w dochody klienta i ich bilans w zestawieniu z wydatkami. Nie jest to jednak jedyna możliwość. Inny bank również może pożyczyć pieniądze na smartfon. Wówczas konieczne może być dopełnienie dodatkowych formalności.
Kredyt na telefon można wziąć też u sprzedawcy. Należy jednak pamiętać, że pożyczki udziela nie sklep, a bank, z którym on współpracuje. Nie zawsze też możliwe jest otrzymanie kredytu w placówce handlowej. Taką możliwość dają klientom zazwyczaj duże sieci marketów elektronicznych.
Co składa się na ratę kredytu na telefon?
Podstawą raty kredytu jest pożyczona kwota powiększona o oprocentowanie. Jego wysokość zależy od kilku czynników. Pierwszym jest długość okresu kredytowania. Kolejnym warunkiem może być opłata wstępna za udzielenie kredytu. Jeżeli klient uiścił z góry wymaganą kwotę, rata będzie niższa. W innym przypadku opłata inicjalna zostanie doliczona do comiesięcznych spłat.
Co ważne, nie każdy bank wymaga wpłacenie części sumy kredytu z góry. Nieobowiązkowe jest również ubezpieczenie na wypadek utraty dochodów. Dodatkowo ratę można obniżyć, nadpłacając kredyt. Zgodnie z art. 49 ust. 1 Ustawy o kredycie konsumenckim bank zobowiązany jest pomniejszyć koszta kredytowania o okres skrócenia obowiązywania umowy pożyczkowej.
Kredyt na telefon to świetny sposób na zakup wymarzonego sprzętu. Co ważne, konkurencja między bankami i sprzedawcami, a co za tym idzie, ilość ofert kredytowych jest na tyle duża, że każdy może znaleźć pożyczkę na odpowiednich warunkach. Dzięki temu droga do wymarzonego smartfona staje się znacznie krótsza.