zamek

Skrzynka pocztowa to jeden z przedmiotów, z którego często się korzysta, a jego przydatność jest bezdyskusyjna. Brak możliwości otwarcia skrzynki może skutkować brakiem otrzymania ważnych informacji, opóźnieniami w opłatach i wieloma innymi problemami. Dlatego uszkodzenie zamka, czy zgubienie klucza do skrzynki jest bardzo problematyczne, a wymiana zamka w skrzynce pocztowej powinna odbyć się jak najszybciej. Jak to zrobić i czy warto wymieniać zamek samodzielnie?

Klucz tylko u właściciela skrzynki!

Warto pamiętać, że od 2008 roku klucz do skrzynki pocztowej pozostaje jedynie w rękach właściciela. To oznacza, że ani spółdzielnia, ani poczta nie ma klucza, dzięki któremu możliwe byłoby dorobienie nowego kompletu. Wynika to z wprowadzonych zmian w przepisach, które mają chronić prywatność obywateli. I chociaż takie rozwiązanie na pewno zwiększa bezpieczeństwo i chroni korespondencję, to może być problematyczne w przypadku utraty klucza do skrzynki pocztowej lub uszkodzenia zamka, kiedy w nagłej sytuacji potrzebna jest wymiana zamka w skrzynce pocztowej. W takim przypadku niezbędna jest szybka wymiana zamka.

Samodzielna wymiana zamka w skrzynce pocztowej

Zamek w skrzynce pocztowej można wymienić samodzielnie, jednak trzeba pamiętać, że może to być dość problematyczne. Dotyczy to przede wszystkim starszych skrzynek oraz tych, które znajdują się na zewnątrz, a więc są narażone na różnego rodzaju niekorzystne czynniki atmosferyczne, w związku z czym mogą być uszkodzone, utrudniając rozkręcenie mechanizmu. Samodzielna wymiana zamka w skrzynce nie jest zalecana ze względu na duże ryzyko uszkodzenia skrzynki oraz fakt, że bez odpowiednich narzędzi jest to zadanie bardzo pracochłonne. Sama wymiana w warunkach domowych polega na ściągnięciu drzwiczek skrzynki, a następnie odkręceniu nakrętki mocującej zamek. Kolejnym krokiem jest zdemontowanie ruchomego zatrzasku oraz widełek, trzymających zamek. Na koniec należy wyciągnąć zamek i zamontować nowy.

Pomoc ślusarza

Mimo że procedura wygląda prosto, to w praktyce na wielu etapach prac może dojść do uszkodzenia skrzynki. Pierwszym newralgicznym momentem jest ściągnięcie drzwiczek skrzynki, co może się okazać trudniejsze, niż się wydaje. Drugim trudnym momentem jest odkręcenie nakrętki mocującej, która mogła ulec korozji lub zaparzeniu, praktycznie uniemożliwiając niedoświadczonej osobie jej ściągnięcie bez uszkadzania drzwiczek. Właśnie dlatego, zaleca się skorzystanie z usług fachowca z https://www.pogotowie-zamkowe-krakow.pl/, co jest po prostu prostsze, szybsze i bezpieczniejsze.

Nie chcąc zajmować się wymianą zamka samodzielnie lub natrafiając na znaczne trudności podczas wymiany, warto poprosić o pomoc fachowca. Zwłaszcza że zużyty zamek może znacznie utrudniać przeprowadzenie wymiany, a podjęte próby mogą zakończyć się całkowitym uszkodzeniem skrzynki. Jest to szczególnie problematyczne w blokach, gdzie skrzynka jest zbiorcza, a wymiana całej skrzynki może nie być taka prosta. Tymczasem ślusarz, posiadający odpowiednie narzędzia, wiedzę i doświadczenie, wymianę przeprowadzi sprawnie i bezawaryjnie.

Leave a Comment