Szukanie pracy to często czasochłonny proces, który wymaga wysiłku i cierpliwości. Wszystko zależy od naszych kompetencji, miejsca zamieszkania, ale również indywidualnego podejścia i ilości motywacji. Jakich metod użyć, aby szybko znaleźć zatrudnienie? Podpowiadamy.
Aktywne poszukiwanie pracy
To szereg działań, które podejmujemy, aby odnaleźć się na rynku. Jeśli szukasz pracy, poniższe czynności mogą skutecznie podnieść szansę na jej znalezienie. Kluczowe jest określenie predyspozycji zawodowych i zdanie sobie sprawy z własnych kompetencji.
Warto dokonać analizy rynku branży, która nas interesuje i skompletować odpowiednie dokumenty. Mogą to być wszelkiego rodzaju uprawnienia, certyfikaty oraz kwalifikacje. Następnym krokiem jest odnalezienie potencjalnych pracodawców, nawiązanie kontaktu, research na temat firmy oraz odpowiednie zaprezentowanie się na rozmowie kwalifikacyjnej.
Szukanie pracy w internecie
Wciąż na piedestale metod poszukiwania zatrudnienia jest internet. Nie ma w tym nic dziwnego, w końcu duża część naszego życia przeniosła się do sieci. Bardzo popularne stały się serwisy z wyszukiwarkami, które dzięki filtrom pomagają nam znaleźć oferty pracy zgodne z naszymi oczekiwaniami. W ten sposób np. będąc z Małopolski i szukając fraz o nazwie praca w Krakowie, mamy możliwość zaznaczenia również formy pracy oraz wysokości wynagrodzenia. Możliwość włączenia powiadomień w momencie, gdy pracodawca wstawi nowe ogłoszenia, również jest bardzo przydatna. Dzięki temu nie musimy siedzieć przed monitorem i odświeżać strony. Coraz więcej rekruterów umieszcza oferty pracy w mediach społecznościowych, np. na facebookowych grupach. Powstaje coraz więcej społeczności dedykowanych odpowiedniej miejscowości. Warto do nich dołączyć, gdy szukamy zatrudnienia.
Urzędy pracy
Jeśli poszukujemy pracy, warto skorzystać z usług urzędów pracy oraz agencji pośrednictwa. Zazwyczaj zainteresowane osoby poddawane są specjalnym wywiadom w celu ustalenia, do jakiej branży najbardziej pasują. Następnie oferty pracy przekazywane są np. telefonicznie.
Staż i praktyka
Jeśli nie mamy doświadczenia, warto na samym początku odbyć praktykę lub złożyć wniosek o staż. Wiele zakładów pracy prowadzi rekrutację młodych osób. W ten sposób mogą nabyć one kompetencje i zwiększyć szanse na znalezienie odpowiedniego zatrudnienia. Coraz częściej zdarza się, że osoba przyjęta na praktykę dostaje ofertę pracy w tej samej firmie.
Poczta pantoflowa
Warto zdobywać informację o tym, czy aktualnie w zakładzie pracy, w którym zatrudniony jest członek rodziny lub znajomy, nie jest prowadzona rekrutacja na dane stanowisko. Rekomendacje najbliższych mogą pomóc w szybszym znalezieniu pracy.