Sygnał WiFi

Każdy użytkownik telefonu, laptopa, czy innych urządzeń, które mogą nawiązać połączenie sieciowe wie co to jest WiFi i jak ważną rolę odgrywa w całym procesie. Niestety jak każdy sprzęt potrafi czasem zawodzić, czego skutkiem może być wolne ładowanie się stron internetowych, czy całkowity brak internetu. Ten problem znają w szczególności osoby mieszkające w dużych domach, jednak istnieją sposoby, aby zwiększyć wydajność i zasięg WiFi.

Wymiana wadliwej anteny routera

Czasami problem znikającego sygnału może być spowodowany wadliwą anteną lub jej słabymi parametrami. Najlepszym rozwiązaniem, a zarazem mało kosztownym będzie z pewnością wymiana anteny routera. Oczywiście nie przy wszystkich urządzeniach taki zabieg jest możliwy.

Wymiana oprzyrządowania jest możliwa w przypadku sprzętu, który ma zewnętrzną antenę wkręcaną w router. Niestety większość modeli takich urządzeń ma je wbudowane lub na stałe przytwierdzone. Gdy jednak uda się wymienić wadliwą część problem powinien się zmniejszyć, a nawet całkowicie zniknąć.

Ustawienie routera w odpowiednim miejscu

Często zdarza się, że użytkownicy, którzy korzystają z routera WiFi stawiają go w nieodpowiednim miejscu przez co zasięg jego działania nie jest optymalny. Aby móc cieszyć się połączeniem z siecią, urządzenie powinno znajdować się w centralnym miejscu w domu. Trzeba także mieć na uwadze, to, że router stojący na podłodze będzie mniej efektywny od tego postawionego na stoliku czy szafce.

Nie bez znaczenia pozostaje również możliwość przenikania sygnału przez ściany. Im będą one grubsze, tym będzie ciężej podłączyć się do internetu. Najlepszym rozwiązaniem jest wybranie urządzenia działającego w częstotliwości 2,4 GHz. Ma ono mniejszą przepustowość, ale łatwiej będzie mu rozprowadzić sygnał po całym domu niż w przypadku routera 5 GHz.

Wzmacniacze sygnału WiFi, czyli repeatery

Repeater do WiFi może okazać się opcją zastępcza, gdy użytkownik nie chce wydawać pieniędzy na nowy router. W większości przypadków zastosowanie wzmacniacza będzie wystarczające, a połączenie z internetem będzie możliwe w każdym zakątku domu.

Repeater można również zrobić ze starego routera, który nie jest już używany. To pozwoli obniżyć koszty praktycznie do zera. Stworzony w ten sposób most WiFi rozprowadzi sygnał na przykład na całym piętrze budynku. Można także udać się do sklepu informatycznego i zakupić sprzęt o jeszcze większym zasięgu działania. Z biegiem czasu taka inwestycja i tak będzie wskazana, więc nie zaleca się jej odwlekać.

Leave a Comment