Trądzik u niemowlak – jak sobie z nim radzić?

Zauważyłaś na skórze Twojego dziecka krostki i zmiany ropne? To może być trądzik noworodkowy lub niemowlęcy. Może on być wywołany przez problemy zdrowotne, nieprawidłową pielęgnację, czy reakcję alergiczną. Przekonaj się, czym spowodowany jest trądzik u Twojego malucha i, jak się go pozbyć.

Kiedy rozpoznać trądzik niemowlęcy i noworodkowy?

Są dwa rodzaje trądziku u małych dzieci. Trądzik noworodkowy to zmiany na ciele, które pojawiają się u dziecka do czwartego tygodnia życia. Nie są one niebezpieczne i mogą być spowodowane zmianami, które wpływają na organizm malucha zaraz po urodzeniu. Zmiany te mogą być widoczne na skórze od razu po urodzeniu. Zazwyczaj znikają one po kilku dniach. Drugą odmianą, jest trądzik niemowlęcy, który pojawia się na skórze po czwartym tygodniu życia. Ma on przebieg łagodny i ostry. W przypadku przebiegu łagodnego znika po kilku tygodniach i nie wymaga leczenia. Jeżeli jednak nie znika po miesiącu, to przybiera on postać ostrą, która może trwać nawet miesiącami, a leczenie wymagać będzie antybiotykoterapii.

Jak rozpoznać trądzik niemowlęcy?

Trądzik u niemowląt zazwyczaj występuje jedynie na twarzy. Bardzo rzadko objawia się on na plecach i innych częściach ciała. Przybiera on różne postacie. Może objawiać się poprzez pojawienie się na skórze białych podskórnych krostek. Na skórze mogą pojawiać się czerwone zmiany z ropnym wypełnieniem. Warto również wiedzieć, że u dzieci bardzo często pojawiają się zaskórniki. Skóra niemowlaka od początku życia jest bardzo delikatna i wrażliwa. Należy więc dbać o jej kondycję i uważać, by jej nie podrażnić.

Jakie są przyczyni trądziku niemowlęcego?

Przyczyną trądziku u noworodków zazwyczaj są hormony, które przenikają do jego organizmu jeszcze w łonie matki. Wszystkiemu winne są androgeny, które w dużych ilościach przekazywane były maluchowi przez łożysko, a także przez mleko matki, jeżeli dziecko karmione jest piersią. To właśnie przez karmienie piersią androgeny również po porodzie mogą przedostać się do organizmu dziecka i wywołać trądzik niemowlęcy. Warto również pamiętać, że delikatna skóra niemowlaka powinna być chroniona przed silnymi detergentami, czy kosmetykami, które nie są przystosowane do jej potrzeb.

Kiedy udać się do lekarza?

Dzieci często dotykają swojej twarzy, przez co mogą przenosić bakterie na skórę, na której jest trądzik. Przez to dojść może do zakażenia. W takim przypadku na skórze pojawią się zaczerwienione i lekko opuchnięte zmiany ropne. Kiedy widzisz takie zmiany na skórze swojego malucha, to znak, że należy skonsultować się z lekarzem.

Leave a Comment