lupiez

Łupież to jeden z tych problemów, który dotyka wielu Polaków. Walka z nim jest często bardzo problematyczna- wymaga poświęceń i zastosowania odpowiednich środków. Czym jest łupież i jakie jego rodzaje możemy wyróżnić? Jakie są najczęstsze przyczyny powstawania łupieżu? Na co zwrócić uwagę wybierając szampon do łupieżu? W celu uzyskania odpowiedzi na te pytania serdecznie zapraszamy do lektury poniższego artykułu, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników. 

Czym jest łupież i jakie jego rodzaje możemy wyróżnić?

Łupież można zdefiniować jako chorobę skóry, która to jest wywołana przez drożdżaki. Jej cechą charakterystyczną są drobne płatki złuszczającej się skóry. Typowym objawem jest także zaczerwieniona, podrażniona i nieco swędząca głowa. Wbrew pozorom łupież jest bardzo uciążliwy i nieprzyjemny, a tylko rozpoczęcie kuracji z użyciem szamponu może przynieść szybkie ukojenie. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, ze wyróżnić możemy łupież suchy i łupież tłusty- jego określenie jest istotne podczas dokonywania zakupu w aptece. Łupież suchy powszechny jest wśród osób, które mają delikatną, wrażliwą, jednocześnie suchą skórę. Wówczas wystarczy jedynie kilka ruchów, aby drobinki upadły na nasze ramiona. Łupież tłusty natomiast dotyczy osób, których skóra głowy ma tendencję do łojotoku.

Jakie są najczęstsze przyczyny powstawania łupieżu?

Przyczyn powstawania łupieżu jest stosunkowo wiele. Jedną z nich może okazać się niewłaściwa higiena głowy. Niekiedy myjemy włosy zbyt rzadko, w konsekwencji gromadzi się duża ilość łoju i martwego naskórka. Nieusuwane mogą po pewnym czasie przybrać postać tłustych płatów. Kolejną przyczyną może być sucha skóra. Zbyt częste używanie lokówki, prostownicy czy też suszarki negatywnie wpływa na kondycję skóry naszej głowy, o czym warto pamiętać. Co ciekawe, pośrednią przyczyną powstawania łupieżu może okazać się nieprawidłowa dieta. Przykładowo łuszczący się naskórek jest konsekwencją spożywania produktów, które nie posiadają wystarczającej ilości witamin. Łupież mogą powodować także niektóre choroby.

Na co zwrócić uwagę wybierając szampon do łupieżu?

W przypadku występowania łupieżu kluczowe jest podjęcie odpowiednich działań. Strzałem w dziesiątkę okaże się szampon przeciwłupieżowy. Jego wybór może okazać się jednak nieco problematyczny. Zwróćmy uwagę przede wszystkim na skład danego produktu. Kluczowa jest obecność związków przeciwgrzybicznych, a także leków keratolitycznych i cytostatycznych. Nie bez znaczenia jest przeznaczenie szamponu- jedni wybiorą kosmetyk do walki z łupieżem tłustym, a inni- z suchym. Przed dokonaniem zakupu upewnijmy się, że produkt jest naprawdę skuteczny. Możemy w łatwy sposób sprawdzić, jak o szamponie wypowiadali się inni użytkownicy. Alternatywnym rozwiązaniem jest zasięgnięcie porady specjalisty, m.in. farmaceuty lub lekarza.

Leave a Comment