lupiez

Na pewno każdy z nas widział kiedyś u siebie, czy też u bliskich drobne białe płatki przy skórze głowy. Towarzyszy temu świąd i łuszczenie naskórka. Jest to bardzo powszechna choroba – łupież, która niestety często powoduje gorsze samopoczucie, dyskomfort w życiu codziennym i wygląda po prostu nieestetycznie. Pojawia się u osób w każdym wieku, zarówno u noworodków, nastolatków czy osób dorosłych. Dobra wiadomość jest taka, że w łatwy sposób można sobie poradzić z tym problemem, natomiast nieleczona choroba może nieść ze sobą przykre skutki w przyszłości.

Dlaczego pojawia się u nas ta choroba?

Żeby wyleczyć jakąkolwiek chorobę, dobrze jest zacząć od poznania jej przyczyny. Czynników wpływających na powstawanie łupieżu jest wiele.

Łupież powstaje w wyniku zaburzenia mikrobiomu skóry głowy, którego naturalnym elementem są drożdżaki, czyli grzyby z gatunku Malassezia. To one są odpowiedzialne za pojawienie się tej przewlekłej choroby. Może się zdarzyć tak, że nasz mikrobiom zostanie zaburzony z jakiegoś powodu, i w wyniku tego dochodzi do nadmiernego namnożenia się drożdżaków na skórze naszej głowy.

Co wpływa na zaburzenie mikrobiomu?

Często sami mamy wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu. Wiąże się to między innymi z dietą, pielęgnacją włosów, higieną itd. Czasem jednak przyczyny są od nas zupełnie niezależne, jak zaburzenia hormonalne czy częste zmiany temperatury – na przykład w okresie zimowym.

To co my możemy zrobić, aby zniwelować powstawanie łupieżu to:

  • zadbać o odpowiednią higienę osobistą,
  • zaopatrzyć się w dobry szampon przeciwłupieżowy,
  • dokładnie zmywać wszelakie szampony, odżywki, maski i inne kosmetyki pielęgnacyjne,
  • ograniczyć spożywanie dużej ilości cukrów prostych i tłuszczów nasyconych.

Do czego może doprowadzić brak leczenia łupieżu?

Ta powszechna choroba sama w sobie nie jest niebezpieczna dla naszego zdrowia. Warto jednak wiedzieć, że jeśli zignorujemy problem, to jego objawy mogą się wzmagać. Na skutek tego łupież suchy może się przekształcić w łupież tłusty, który może doprowadzić nawet do wyłysienia. Leczenie tej drugiej odmiany jest już bardziej złożone i problematyczne, a więc lepiej reagować od razu, gdy zauważymy pierwsze oznaki łupieżu.

Jaki jest skuteczny sposób na pozbycie się problemu?

Najbardziej powszechnym, jak i skutecznym sposobem na walkę z łupieżem jest szampon przeciwłupieżowy. Przy wyborze kosmetyku należy kierować się jego składem, bowiem powinien zawierać takie substancje jak: siarczek selenu, klimbazol, kwas salicylowy, pirokton olaminy, pirytonian cynku, mocznik, siarka. Składniki te wykazują działanie przeciwgrzybicze, przeciwłojotokowe i keratolityczne. Warto też zwrócić uwagę na to, aby szampon nawilżał, był łagodny i nie posiadał składników przesuszających skóry głowy, które wzmagają łupież. Należą do nich między innymi niektóre alkohole, glikol propylenowy czy SLS. Ponadto, produkt powinien być przystosowany do wrażliwej skóry głowy.

Występowanie łupieżu jest często spotykanym zjawiskiem. Może pojawić się u każdego, niezależnie od wieku. Nie jest niebezpieczny dla naszego zdrowia, ale jednocześnie nie może być bagatelizowany. Nieleczona choroba może doprowadzić do zaostrzenia się objawów, a nawet do wyłysienia.

Leave a Comment