nagranie lektorskie

Nagrania przygotowywane przez lektorów wyceniane są na podstawie wielu czynników – od długości i typu materiału, przez doświadczenie lektora, a skończywszy na przeznaczeniu danego nagrania. Jakie są ceny nagrań lektorskich? Sprawdzamy!

Kiedy zamawiane są nagrania lektorskie?

Lektorzy uczestniczą w wielu różnych projektach i przygotowują dla swoich klientów wiele typów materiałów o szerokim zastosowaniu.

Najczęściej nagrania lektorskie są przeznaczone do:

  • Filmów i seriali,
  • Prezentacji,
  • Szkoleń,
  • Nagrań automatycznej sekretarki,
  • Audiobooków,
  • Reklam radiowych i telewizyjnych,
  • Dżingli.

Poza powyższymi zastosowaniami mogą być one też używane w wielu innych celach, gdy konieczne jest odczytanie przekazu i zainteresowanie nim odbiorców.

Jak wybrać odpowiedniego lektora?

Dzisiaj nagrania lektorskie nie są trudne w zamówieniu, ponieważ można robić to także przez internet.

W tym celu powstały specjalne bazy określane bankami głosów, które zawierają próbki nagrań lektorów. Na ich podstawie można łatwo wybrać właściwą osobę do nagrania konkretnego materiału.

Banki głosów są dostępne bezpłatnie online i każdy może zapoznać się z ich ofertą. Dzięki różnorodnym filtrom i kategoriom można również łatwo znaleźć w nich odpowiedniego lektora. Wystarczy tylko określić kilka ważnych parametrów, by dowiedzieć się, kto najlepiej sprawdzi się w konkretnej roli.

Ile kosztuje nagranie lektorskie?

Ceny związane z przygotowaniem nagrania lektorskiego są zależne od wielu czynników. Średnio za materiał trzeba więc zapłacić od około 80 złotych do nawet ponad 5000 złotych.

Tak duże rozbieżności cenowe wynikają przede wszystkim z czynników jak:

  • Popularność i rozpoznawalność lektora – nagranie przygotowane przez znaną osobę będzie droższe,
  • Przeznaczenie nagrania – te do ogólnopolskich mediów wyceniane są drożej niż te do lokalnych,
  • Czas trwania nagrania – dłuższe projekty związane są z wyższymi kosztami.

Gdzie można sprawdzić ceny nagrań lektorskich?

W przypadku usług jak nagrania lektorskie cennik zwykle można znaleźć na stronach internetowych jak banki głosów oraz na stronach lektorów.

Warto jednak pamiętać o tym, że cenniki zwykle ni podają dokładnej kwoty, jaką trzeba zapłacić za przygotowanie materiału, ponieważ jest on wyceniany indywidualnie.

Jak uzyskać wycenę nagrania lektorskiego?

Żeby otrzymać wycenę nagrania lektorskiego, należy skontaktować się z lektorem. Można obecnie zrobić to również przez internet.

We wiadomości należy wtedy podać przeznaczenie nagrania, a najlepiej załączyć również jego treść. Wtedy lektor będzie mógł przygotować wycenę i skontaktować się z potencjalnym klientem w celu realizacji materiału.

Leave a Comment