Monitoring leśny

Za pewne wiele osób spotkało się gdzieś w Internecie z nagraniami z kamer leśnych ukazujące zwierzynę w swoim naturalnym środowisku. Zwykle są to bardzo ciekawe filmy lub zdjęcia ukazujące to, czego nie sposób zobaczyć spacerując po lesie. Zwierzęta nie zauważają kamer, które są zakamuflowane na pniach drzew i zachowując się zupełnie swobodnie pokazują nam piękno i mądrość natury. Czym więc są kamery leśne? Jaka jest ich specyfika i czym różnią się od klasycznego monitoringu? I w końcu czy nadają się wyłącznie do monitorowania lasu?

Fotopułapki a kamery WiFi – czym się różnią?

Podstawową różnicą pomiędzy tymi dwoma rodzajami kamer jest sposób przesyłania danych. Kamery domowe przesyłają obraz za pomocą sieci WiFi i działają w obrębie pola sygnału wysyłanego przez router. Fotopułapka działa podobnie jak lokalizator wykorzystując sygnał GPS. Ponadto kamery WiFi mogą pracować w trybie ciągłym lub mieszanym, wykorzystując czujnik ruchu. Polega to na tym, że kamera uruchamia się po tym jak detektor wykryje ruch w polu widzenia obiektywu. Po ustaniu ruchu kamera przechodzi w stan uśpienia. Podczas rejestrowania obrazu ma możliwość przesyłania obrazu w czasie rzeczywistym na urządzenie odbiorcze. Fotopułapka leśna działa tylko w taki sposób, co jest w pełni zrozumiałe biorąc pod uwagę częstotliwość ruchu zwierząt w określonym miejscu na terenie lasu. Zupełnie nie ma potrzeby aby monitorować las 24 godziny na dobę dlatego kamery leśne posiadają czujnik ruchu, który aktywuje kamerę ze stanu uśpienia i wykonuje serię zdjęć lub nagrywa film. Od razu zostaje on zapisany na karcie pamięci urządzenia, dodatkowo większość profesjonalnych kamer umożliwia automatyczne wysyłanie wykonanych zdjęć na adres mailowy odbiorcy lub w formie MMS na określony numer telefonu. Takiej funkcji nie posiadają klasyczne kamery do monitoringu domowego. Oczywiście te dwa rodzaje kamer różnią się jeszcze czymś – mianowicie odejściem do estetyki i designu. Kamery do użytku domowego mają być albo skrajnie małe (te, których używa się z ukrycia) albo estetyczne i ładne (te, które montujemy na elewacji budynku). W przypadku fotopułapek najważniejszy jest kamuflaż i trwałość. Oczywiście wybierane są stosunkowo nieduże urządzenia ale bardziej niż do samego rozmiaru przykłada się wagę do możliwości ukrycia kamery lub wtopienia jej w tło. Ponadto obudowa kamer leśnych musi być niezwykle odporna na działanie czynników atmosferycznych oraz uszkodzenia mechaniczne.

Zastosowanie fotopułapek leśnych

  • monitorowanie zachowań zwierzyny leśnej, podgląd paśników, gniazd i nor zwierząt
  • pomoc przy ewidencji gatunków i ich liczebności na danym terenie oraz kierunki migracji zwierząt
  • monitoring lasu w celu wykrycia nieprawidłowości i wykończeń: nielegalna wycinka drzew, kradzież drzewa, zaśmiecanie lasu
  • monitoring stawów hodowlanych, sadów i upraw w celu wykrycia kradzieży i włamań
  • monitoring placów budowy
  • monitoring rozległych ogrodów i posesji prywatnych, które są za duże dla klasycznych kamer WiFi
  • monitoring parków miejskich

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze fotopułapki?

Najlepsze będą modele, które pozwalają wpisać do systemu numer telefonu odbiorcy lub adres email. Dzięki temu urządzenie automatycznie będzie informowało właściciela o wykryciu ruchu na monitorowanym obszarze i prześle nagranie lub zdjęcia. Dostarczy również informację o niskim poziomie baterii. Sposób zasilania również ma znaczenie – najlepiej wybrać modele zasilane panelem słonecznym z racji tego, że urządzenie będzie cały czas na dworze. Profesjonalne fotopułapki posiadają diody podczerwieni dzięki czemu obraz rejestrowany w nocy nadal jest wysokiej jakości a widoczność sięga blisko 30 metrów. Przydatną funkcją jest sterowanie kamerą za pomocą komend SMS. Bardzo często kamery leśne rozmieszczone są na dużym obszarze i nie sposób być wszędzie, dlatego chcąc zmienić parametry urządzeń można posłużyć się tą funkcją. Fotopułapka leśna powinna posiadać czuły detektor ruchu jednak nadmierna wrażliwość urządzenia może być kłopotliwa. Warto usunąć z pola widzenia kamery gałęzie czy poruszające się trawy aby nie generowały niepotrzebnego ruchu, który będzie wprowadzał kamerę w błąd a nam dostarczał ciągłych powiadomień.

Leave a Comment