Korzyści z medytacji

Medytacja, jako forma ćwiczenia umysłu, jest coraz częściej praktykowana w Polsce. Jeszcze do niedawna była przez nas postrzegana, jako coś zupełnie egzotycznego. Niemniej jednak na przestrzeni ostatnich lat wiedza o medytacji i zaletach, jakie ze sobą niesie, stała się dość powszechna. Zatem zastanówmy się, dlaczego warto medytować?

Dlaczego warto medytować?

Zatem zastanówmy się, dlaczego tak właściwie bardzo medytować i co może nam konkretnego przynieść ten rodzaj aktywności? Przede wszystkim specjaliści podkreślają, że medytacja jest bardzo korzystna dla rozwoju naszego mózgu. Przeprowadzono na ten temat wiele badań o charakterze naukowym. Regularne medytowanie sprawia, że rozrasta się nasza kora przedczołowa, która jest głównie odpowiedzialna za naszą pamięć i koncentrację, a także silną wolę. Naukowcy twierdzą, że podczas medytacji występuje znaczne zwiększenie dopływu krwi do tej części mózgu.

W dalszej kolejności warto stwierdzić, że medytacja sprawia, iż jesteśmy ludźmi bardziej wrażliwymi, a także empatycznymi. Osoby regularnie medytujące, w swoim życiu codziennym bardziej skupiają się na potrzebach i problemach innych osób, niż na swoich własnych. Medytacja sprawia również, że jesteśmy osobami, które potrafią doskonale panować nad swoimi emocjami.

Warto również wspomnieć, że medytowanie sprawia, iż w naszym mózgu tworzą się zupełnie nowe połączenia na poziomie neuronów. Dzięki medytowaniu jesteśmy osobami spokojniejszymi i odprężonymi. Potrafimy bardzo chłodno i z dystansem analizować wszelkie swoje życiowe problemy. Medytacja jest również doskonałym remedium na depresję, a także dzięki niej możemy w znacznym stopniu zwiększyć naszą koncentrację. Co ciekawe – regularne medytowanie sprawi, że będziemy potrzebowali znacznie mniej snu.

Wpływ medytacji na nasze zdrowie

Medytacja wpływa również na naszą kondycję fizyczną i ogólny stan zdrowia. Przede wszystkim dzięki niej znacznie zminimalizujemy ryzyko wystąpienia u nas chorób serca i udaru mózgu. Medytacja również reguluje ciśnienie krwi, powoduje złagodzenie stanów zapalnych, w znacznym stopniu wspomaga leczenie padaczki, zwiększa odporność skóry, a także jest doskonałym narzędziem do regulacji poziomu cholesterolu w naszym organizmie. Specjaliści są już zdania, że medytacja potrafi znacznie przedłużyć życie. Jak więc widać uprawianie medytacji niesie ze sobą wyłącznie same zalety.

Leave a Comment