Wegetarianizm

Dieta wegańska jeszcze do niedawna uznawana była za fanaberię znikomego odsetka społeczności. Wydawać by się mogło,że to tylko przejściowa moda, która szybko odejdzie w zapomnienie. Jednak wartości etyczne stojące za weganizmem sprawiają, że dieta ta, a także sposób życia, zyskują coraz większa popularność. W tym miejscu skupimy się na diecie wegańskiej – jej zaletach i wadach w kontekście naszego zdrowia.

Na czym polega weganizm?

W pierwszej kolejności zastanówmy się, czym właściwie jest weganizm i na czym opiera się dieta wegańska? W skrócie można powiedzieć, że weganizm jest niezwykle restrykcyjną dietą wegetariańską. W przypadku weganizmu wykluczamy całkowicie spożycie nie tylko mięsa, ale wszystkich produktów pochodzących od zwierząt. Dlatego też weganie odstawiają również mleko, sery, a nawet miód. Warto w tym wypadku zastanowić się, czy zastosowanie takiej diety jest zdrowe dla naszego organizmu. Jeśli chodzi o dietę wegetariańską, to naturalnie nie mamy takich problemów, albowiem odstawienie mięsa i postawienie na owoce i warzywa, jest jak najbardziej korzystne dla funkcjonowania naszego organizmu. Niemniej jednak w przypadku diety wegańskiej i odstawieniu wszelkich produktów pochodzących od zwierząt, już niekoniecznie możemy mówić o jej idealnym wpływie na stan naszego zdrowia. Weganie swoją dietę opierają przede wszystkim na zbożach takich jak żyto, pszenica, proso, a także na wszelkich możliwych owocach i warzywach. Szczególne miejsce w diecie wegan mają przede wszystkim rośliny strączkowe, orzechy, czy też rośliny oleiste, a także glony morskie.

Dieta wegańska – wady i zalety

Jakie są więc zalety i wady stosowania diety wegańskiej? Przede wszystkim warto podkreślić, że weganie są znacznie mniej narażeni na ryzyko wystąpienia otyłości, a także chorób układu krążenia i cukrzycy. Również znacznie zniwelowane zostało u nich ryzyko zachorowania na nowotwory, zwłaszcza jelita grubego. Dieta wegańska sprzyja również znakomitej kondycji zębów, poprzez małe ryzyko wystąpienia próchnicy.

Niemniej jednak warto wiedzieć, że dieta wegańska powinna być właściwie skomponowana po to aby dostarczyć naszemu organizmowi wszelkich potrzebnych składników. Zwłaszcza białka, które zazwyczaj spożywamy w mięsie. Kiedy nasza dieta wegańska będzie źle zbilansowana, wówczas możemy narazić się na wystąpienie anemii osteoporozy, czy też niedożywienia białkowego.

Leave a Comment