Dyski SSD stają się coraz częstszym wyborem wielu użytkowników komputera. Pracują znacznie ciszej, są wydajniejsze i bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. To wszystko sprawia, że praca z laptopem, czy też sprzętem stacjonarnym staje się o wiele przyjemniejsza. Kupno nowego dysku SSD może niekiedy okazać się dużym wydatkiem, jednak na rynku można znaleźć używane urządzenia tego typu. Jak je sprawdzić?
Używany dysk SSD – jak sprawdzić, czy działa?
Zanim zdecydujemy się na kupno konkretnego dysku należy go najpierw odpowiednio przejrzeć. Jeśli na obudowie nie widać żadnych śladów mogących świadczyć o awarii, to połowa sukcesu. Ocena stanu urządzenia powinna jednak opierać się w głównej mierze na jego kondycji. W tym celu należy podpiąć dysk do komputera i przeanalizować przy pomocy programu do diagnostyki.
Podczas analizy wyników, które wykaże oprogramowanie powinniśmy szczególną uwagę zwrócić na procentową wartość żywotności dysku oraz liczbę sektorów wskazujących problemy przy odczycie. Oczywiście to nie wszystkie dane, ale z pewnością jedne z najważniejszy. W przypadku, gdy jakiś wynik zostanie podkreślony na czerwono od razu powinniśmy zrezygnować z zakupu dysku.
Czy da się naprawić dysk SSD?
Jednym z problemów dotykających dyski SSD jest spadek ich wydajności. Dzieje się tak w momencie, gdy komórki pamięci zostaną przepełnione. Na szczęście jest możliwość cofnięcia tego procesu, jednak nie całkowicie.
W zwiększeniu wydajności z pewnością pomoże wyczyszczenie dysku i przywrócenie go do ustawień fabrycznych. Trzeba jednak nadmienić, że takie działanie nie cofnie cykli zużycia oprogramowania, a wytrzymałość i żywotność urządzenia nie wróci do stanu początkowego.
Czy warto zainwestować w używany dysk SSD?
Na to pytanie ciężko udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Używane dyski SSD są z pewnością tańsze, jednak nie są już tak wydajne. Konsekwencją tego może być większe ryzyko utraty danych. Warto zatem poszukać tańszego, ale nowego modelu urządzenia.
Sytuacja ma się inaczej w przypadku, gdy kupujemy komputer używany. Zamontowany w nim dysk z pewnością nie jest nowy. Najlepszym rozwiązaniem jest więc przeprowadzenie jego diagnostyki, co pozwoli ocenić stan zużycia i poprawność działania sprzętu.