Nienaganna figura i doskonałe samopoczucie to marzenie każdego człowieka. Wiadomo jednak, że natura bywa kapryśna, czego częstym efektem są nadprogramowe kilogramy. Jednym ze sposobów na uzyskanie pożądanej figury, są tabletki na odchudzanie. Czym kierować się podczas wyboru odpowiedniego produktu, aby uzyskać pożądane efekty?
Tabletki na odchudzanie – co to takiego?
Tabletki na odchudzanie to preparaty medyczne, których celem jest przede wszystkim pomoc w uzyskaniu odpowiedniej wagi ciała. Opierają się one głównie na specjalnie dobranej kompozycji ziół, pozwalają przyspieszyć przemianę materii, usunąć nadmiar wody z organizmu oraz toksyny. Ich skuteczność wspiera zdrowa, zbilansowana dieta oraz aktywność fizyczna. Można je kupić w aptekach, sklepach zielarskich oraz punktach ze zdrową żywnością.
Na rynku znaleźć można wiele alternatywnych propozycji. Wybierając konkretne rozwiązanie należy kierować się indywidualnymi potrzebami, nie można również zapominać, że każdy organizm jest inny, co automatycznie przekłada się na efektywność podjętej terapii.
Zdecydowanie należy unikać „cudownych produktów”, które mają zapewnić natychmiastowe efekty. Nierzadko są to produkty, które w swoim składzie zawierają substancje szkodliwe dla zdrowia. Wspomniane produkty hamują apetyt i przyspieszają spalanie tkanki tłuszczowej, niestety, mogą spowodować dolegliwości ze strony układu krążenia. Ważne jest więc to, aby środki odchudzające stosować w sposób przemyślany, dopełniając suplementację dietą oraz aktywnością fizyczną.
Wybór tabletek na odchudzanie – czym się kierować?
Tabletki na odchudzanie można podzielić na dwie zasadnicze grupy:
– produkty dostępne na receptę, czyli przepisywane przez lekarza osobom zmagającym się z otyłoscią;
- ogólnodostępne suplementy diety.
Leki zapisywane przez lekarza to produkty dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta, poprzedzone wywiadem medycznym oraz szeregiem badań. Poza farmakoterapią wskazana jest także odpowiednia aktywność fizyczna oraz zbilansowana dieta.
Osobną grupę stanowią tzw. spalacze tłuszczu, które stanowią dopełnienie odpowiednio dobranej aktywności fizycznej.
Suplementy diety, głównie preparaty ziołowe, można kupić w aptece, sklepie zielarskim, a nawet w punkcie ze zdrową żywnością bez recepty i konsultacji lekarskiej. Decydując się na to rozwiązanie należy jednak zachować szczególną ostrożność – uważnie przeczytać ulotkę informacyjną lub skorzystać z konsultacji z farmaceutą bądź lekarzem.
Działanie tabletek na odchudzanie, bez względu na skład, polega przede wszystkim na przyspieszeniu przemiany materii i spalaniu tłuszczy, a także zmniejszeniu apetytu oraz uczucia głodu.
Nadmierny apetyt przyczyną nadwagi
Jedną z głównych przyczyn nadwagi i otyłości jest niewłaściwa dieta, nadmierny apetyt oraz częste napady głodu. Jak radzić sobie z tego typu problemami? Pierwszym krokiem jest zdrowa, zbilansowana dieta i regularne godziny posiłków. Zdecydowanie należy wykluczyć podjadanie między posiłkami. Pomocne okazują się również preparaty hamujące apetyt i zmniejszające uczucie głodu. Wiele osób decyduje się na tę alternatywę w momencie podejmowania próby zmiany stylu życia i wprowadzania zdrowej, zbilansowanej diety. Produkty niwelujące apetyt zazwyczaj zawierają w swoim składzie guaranę, kofeinę, ocet jabłkowy oraz wyciąg z gorzkiej pomarańczy lub ananasa.
Uczucie głodu można natomiast zniwelować za pomocą błonnika, który pęcznieje w żołądku, dając uczucie jego wypełnienia. Co więcej, błonnik korzystnie wpływa na pracę układu pokarmowego, wspierając prawidłowe trawienie.
A co mają zrobić łasuchy, dla których dzień bez słodyczy to dzień stracony? W tym przypadku nieoceniony okazuje się chrom. Produkty zawierające wspomniany minerał regulują poziom glukozy, zmniejszając tym samym apetyt i ochotę na słodkie przekąski.
Odchudzanie a spalacze tłuszczu
Doskonałym sposobem na pozbycie się nadprogramowych kilogramów są fat burnety, czyli spalacze tłuszczu. Stosowanie tych preparatów wymaga jednak systematycznej aktywności fizycznej.
Skąd ta zależność? Zawarte w spalaczach tłuszczu składniki umożliwiają pozbywanie się tkanki tłuszczowej w czasie aktywności fizycznej. Wbrew pozorom nie muszą to być wymagające, ciężkie ćwiczenia na siłowni. Często wystarczy intensywny marsz, jogging, pływanie, a nawet jazda na rowerze. Jest to także doskonały sposób, by wzmocnić mięśnie, poprawić kondycję i pracę układu sercowo-naczyniowego.
W składzie spalaczy tłuszczu najczęściej można znaleźć l-karnitynę, kwas linolowy (CLA) oraz kofeinę.
Mniej tłuszczy i węglowodanów
Nieprawidłowa masa ciała w wielu przypadkach wynika z nieprawidłowego wchłaniania składników odżywczych, głównie tłuszczy i węglowodanów. Co zatem zrobić, by zniwelować ten problem? Podstawową kwestią jest wspomniana wcześniej, zdrowa, zbilansowana dieta oraz aktywność fizyczna. Dobrym rozwiązaniem są również tabletki na odchudzanie, w których składzie znajdują się składniki zmniejszające wchłanianie tłuszczy i węglowodanów. Jednym z często stosowanych rozwiązań jest chitosan, dzięki któremu tłuszcz z pożywienia nie ulega trawieniu, lecz zostaje wydalony z organizmu.
Należy jednak pamiętać, że znaczna część witamin rozpuszcza się w tłuszczach, jest to m.in. witamina A, D, E oraz K. Brak odpowiedniej ilości tłuszczów może spowodować niedobory witaminowe, dlatego też – decydując się na stosowanie tego typu tabletek na odchudzanie – należy zachować szczególną ostrożność.
Szybsza przemiana materii
Osoby borykające się z nadwagą lub otyłością nierzadko mają spowolnioną przemianę materii. W tym przypadku pomocne okazują się wieloskładnikowe tabletki na odchudzanie, regulujące procesy metaboliczne. Preparaty te adresowane są głównie dla osób starszych, w których przypadku wolniejsza przemiana materii jest procesem naturalnym. W składzie wspomnianych produktów znajduje się często wyciąg z zielonej herbaty lub grejpfruta.
Jak widać, wybór preparatów wspomagających odchudzanie jest spory. Trzeba jednak pamiętać, że stanowią one wsparcie działań odchudzających – najlepsze efekty można uzyskać łącząc suplementację z aktywnością fizyczną oraz zdrową, zbilansowaną dietą.