luszczyca

Łuszczyca jest nieuleczalną chorobą, którą możemy jedynie zaleczać, aby zredukować jej nieprzyjemne objawy czyli świąd i złuszczanie się naskórka. To choroba autoimmunologiczna, w której to sam organizm walczy ze sobą, atakując swoje tkanki. Nie jest do końca znana przyczyna jej powstawania, jednak boryka się z nią coraz więcej osób. Charakterystyką łuszczy jest to, że jest to choroba nawrotowa, a więc z jej symptomami można borykać się przez bardzo długi czas, szczególnie po jej nasileniu. Dotyka nie tylko dolne i górne partie ciała, ale również głowę. Można jednak skutecznie poradzić sobie z nią i jej objawami stosując odpowiedni szampon na łuszczycę.

Szampon na łuszczycę

szampon

Często, stając przed obliczem choroby zastanawiamy się: łuszczyca głowy – jaki szampon będzie skuteczny? Ze względu na obszar umiejscowienia choroby, jakim jest skóra głowy, może choroba utrzymać się dłużej niż na pozostałych partiach ciała. Charakterystyczną cechą łuszczycy głowy jest również fakt, że jest ona owłosiona, a co za tym idzie, ciężej użyć jest specyfiku miejscowego. Jednocześnie swędzenie oraz wystające łuski to rzeczy, na które osoby chorujące na łuszczycę skarżą się najbardziej, ponieważ zdecydowanie obniżają komfort życia oraz przyczyniają się do powstawania kompleksów, także z uwagi na zwiększone wypadanie włosów. Cechą choroby w tym miejscu jest mocne zaczerwienienie, podrażnienie oraz zrogowaciały naskórek. Warto zapobiegać infekcji nie bagatelizując jej początków oraz odpowiednio dobrać leczenie, gdyż przy zaniedbaniu zmian możemy liczyć na zaognienie się ich, podrażnienie, a na końcu do uszkodzenia mieszków włosowych oraz utraty włosów. Aby wybrać skuteczny szampon na łuszczycę, należy przede wszystkim dokładnie zbadać klinicznie rodzaj choroby, z jaką się zmagamy. Pomocne są takie, które zawierają sterydy, jednak są to leki na receptę przepisywane przez dermatologa. Warto wybierać dermokosmetyki, które mają delikatny skład, a unikać szamponów barwionych oraz aromatyzowanych, gdyż mogą jedynie mocniej uszkodzić nasz naskórek.

Rozwój łuszczycy

Rozwój i częstotliwość łuszczycy głowy jest uzależniona przede wszystkim od czynników biologicznych, immunologicznych i środowiskowych. Ważną rolę pełni też fakt, jak pielęgnujemy swoją skórę w trakcie choroby oraz jej remisji. Niezwykle ważne jest, aby używać odpowiednich kosmetyków i szamponów nawet wtedy, kiedy łuszczyca i jej zmiany nie są aktywne – da nam to pewność, że w trakcie nawrotu choroba dodatkowo się na nasili, a objawy swędzenia i zmian skórnych będą mniejsze. Idealny szampon na łuszczycę powinien zawierać w sobie jasny ichtiol, czyli lek o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwgrzybiczych. Łagodzi on uczucie swędzenia i pieczenia i normalizuje proces złuszczania się i odbudowywania naskórka. Takie działanie w szamponie, przeznaczonym do leczenia łuszczycy wykazują też alantoina, chlorofil, który przyspiesza proces gojenia się ran czy witamina E, która ma działanie antyoksydacyjne.

Szampon konopny, a łuszczyca

Szampon konopny a łuszczyca – jak leczyć zmiany skórne za pomocą CBD? Kannabidiol zawarty w konopiach ma właściwości przywracające odpowiednią pracę komórek, pomaga zmniejszyć zapalenia i uśmierza ból. Szampon konopny wspomaga leczenie miejscowych stanów zapalnych oraz łagodzi swędzenie i zmniejsza zaczerwienienie. Niewątpliwą zaletą jego jest działanie głęboko, docierając w odległe warstwy skóry. Dodatkowo olej z konopi, który może być dodatkiem do szamponu, zawiera w sobie kwasy tłuszczowe omega 3 i omega 6, które działają przeciwzapalnie zapobiegając pękaniu i swędzeniu.

Dieta na łuszczycę

Aby zapobiec nawrotom łuszczycy, należy stosować dietę bogatą w witaminę E, porzucić wszelkie używki, kawę, smażone i pikantne potrawy. Leczyć zmiany długo, maściami, szamponami, lekami, aby nawet kiedy choroba nie jest aktywna, pomagać swojemu organizmowi w opóźnieniu remisji jej. Stosować odpowiednie kosmetyki, przeznaczone i produkowane specjalnie dla skóry łuszczycowej oraz unikać stresu i urazów skóry. To wszystko w połączeniu z odpowiednim szamponem na pewno zapobiegnie kolejnym, silnym nawrotom łuszczycy głowy!

Leave a Comment