Dziecko u stomatologa

Każdy rodzic chce, aby jego dziecko miało piękne, białe i równe zęby, bez ubytków i próchnicy. Aby tak się stało warto zdecydowanie warto stosować profilaktykę stomatologiczną oraz uczyć dziecko, jak w prawidłowy sposób postępować z zębami.


Wizyty z dziećmi u stomatologa zdecydowanie w większości przypadków nie przebiegają tak, jak życzyliby sobie stomatolodzy i co najważniejsze – rodzice. Najważniejsze w tym wszystkim – dziecko, często również odczuwa pewny dyskomfort, zwłaszcza gdy zęby są zaatakowane przez próchnicę i zachodzi konieczność większej ingerencji. Stomatologia dziecięca oferuje w tym zakresie bardzo szerokie rozwiązania, ale bardzo ważne jest również podejście samego stomatologa i jego doświadczenie. Jak więc dbać o uśmiech dziecka, aby uniknąć kłopotów?

Po pierwsze profilaktyka

Zdecydowanie najlepszym, choć czasochłonnym i wymagającym dużego poświęcenia jest oczywiście profilaktyka stomatologiczna, która obejmuje szereg działań mających na celu uniknięcie ubytków oraz próchnicy. Do tych działań szczególnie możemy zaliczyć:

– regularne szczotkowanie zębów, stosowanie nici, płynów stomatologicznych dla dzieci,
– regularne wymienianie szczoteczki do zębów,
– unikanie słodyczy, kolorowego picia, fast-foodów itp.,
– regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym,
– regularną kontrolę zębów przez rodziców,
– wszelkiego rodzaju działania edukacyjne mające na celu naukę o higienie.

Zobacz także: https://colibro.pl/jakiego-stomatologa-nie-wybierac/

Dieta ma ogromne znaczenie

Warto sobie uświadomić, jaki wpływ na stan zębów dziecka ma dieta. Zdecydowanie powinniśmy unikać słodyczy wszelkiego rodzaju, a także żywności, która jest wysokoprzetworzona. Błędem jest również częste wizyty w tak zwanych fast-foodach z szybkim jedzeniem. Zamiast tego warto inwestować w produkty np. bez cukru, warzywa i owoce, a także tak zwaną białą dietę.

Edukacja

Jednym z najważniejszych działań jest oczywiście edukacja dziecka. Obecnie istnieje wiele sposób na to, aby w efektowny i przede wszystkim efektywny sposób przekazać dzieciom podstawową wiedzę na temat budowy zębów, dbania o nie, zasad higieny, problemów związanych z jej brakiem oraz pracą stomatologa. Można w tym celu wykorzystać edukacyjne książeczki, broszury, plakaty, piosenki, a nawet posiłkować się bajkami oraz filmami. Możliwości jest naprawdę wiele, wszystko więc zależy od kreatywności rodziców. Dzięki profilaktyce dziecko szybko nauczy się, że warto dbać o zęby, a by cieszyć się pięknym uśmiechem w dorosłym życiu.

Leave a Comment