pompki lopatkowe

W przemyśle używane są różne rodzaje pompek. Zaliczane są do nich także pompki łopatkowe, które pozwalają na przetłaczanie różnych typów cieczy. Jak zbudowane są pompki łopatkowe? Jakie jest ich działanie? Kiedy używane są one najczęściej?

Czym są pompy łopatkowe?

Pompami łopatkowymi określa się rodzaje pompek, które wyposażone są w rotor z łopatkami, które powodują zasysanie do środka komory tłocznej medium. Następnie medium umieszczone między przesuwnymi łopatkami możliwe jest w dalszym transporcie.

Obecnie pompki łopatkowe – https://www.garenpost.com.pl/pompy-lopatkowe.html są dostępne w wielu wariantach i dzięki swojemu działaniu mogą być one używane w różnych obszarach przemysłu, gdzie konieczne jest uzyskanie maksymalnej efektywności oraz sprawności pracy układów.

Pompki łopatkowe – zasada działania

W przypadku pompek jak pompki łopatkowe medium jest transportowane z wykorzystaniem kilku różnych sił zapewniających wtedy jego sprawny przesył.

Przede wszystkim w pompkach łopatkowych dochodzi do powstania siły odśrodkowej, która jest efektem wirowania rotora. Medium jest też transportowane przez siłę przepychającą z wykorzystaniem łopatek, a także przez siłę hydrauliczną pojawiającą się na skutek zmiennych ciśnień i tłoczenia.

W pompach łopatkowych łopatki są umieszczane w określonej odległości, przez co pozwalają wtedy na przesuwanie stałej ilości danego medium.

Warto również wskazać, że pompki łopatkowe mogą pracować dwukierunkowo. Oznacza to, że medium może być przemieszczane w dwóch kierunkach, co bardzo pomaga przy załadunku czy rozładunku medium, ponieważ można używać wtedy jedną, a nie dwie pompy.

Jakie jest przeznaczenie pomp łopatkowych?

Urządzenia jak pompki łopatkowe mają wiele zalet, które powodują, że stosowane są one w różnych obszarach przemysłu.

Pozwalają one na przemieszczanie różnych typów mediów, między innymi wody, ścieków, substancji lepkich, lotnych związków organicznych, więc możliwości pod tym względem są zróżnicowane. Dobrze nadają się one również do pracy z cieczami, które nie mają właściwości smarujących, a także z cieczami abrazyjnymi.

Gdzie można zakupić pompki łopatkowe?

W sprzedaży dostępna jest pełna paleta pompek łopatkowych o różnych wariantach. Różnią się one pomiędzy sobą swoimi parametrami technicznymi, umożliwiając dobór do konkretnego zastosowania.

Obecnie pompki łopatkowe dostarcza również wiele polskich firm, które współpracują z producentami z różnych krajów świata. Więcej informacji o ofertach można znaleźć w internecie, by wybrać najlepszego producenta i produkt pod kątem jego parametrów i ceny.

Leave a Comment