przegląd skutera

Przeglądy techniczne to podstawa dla wszystkich pojazdów. Także dla skuterów i motocykli. Okresowo wykonywane przeglądy pozwolą wyznaczyć, czy konkretne jednoślady są sprawne. W związku z tym, właściciele takich pojazdów mają obowiązek wykonywania przeglądów technicznych regularnie. I warto wiedzieć, jak to przebiega. Zwłaszcza, gdy taki przegląd robimy po raz pierwszy.

Jak wygląda przegląd techniczny motocykla?

W przypadku przeglądu skutera, przegląd motocykla odbywa się w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów. Właściciele nowych skuterów na pierwszy przegląd powinni się wybrać się przed upływem 3 lat od momentu zarejestrowania jednośladu. Następny przegląd powinien być zrobiony po kolejnych 2 latach, a kolejne odbywają się już 1 raz w roku. Koszt przeglądu nie jest nigdy duży. Z kolei – mandat za brak przeglądu jest już duży. W związku z tym, okresowa kontrola jest priorytetowa. Konkretny przegląd motocykla bazuje na sprawdzeniu wszystkich elementów konstrukcji jednośladu. Sprawdzane jest także to, czy spełnione są normy ochrony środowiska. Na początek należy okazać dokumenty: numer VIN, ponieważ dowiedziona musi być zgodność z numerem w dowodzie rejestracyjnym. Skontrolowane zostaną także dane i stan tablic rejestracyjnych. Następnie, sprawdzany jest też stan techniczny.

Chodzi o kontrolę tego, jak działają układy – hamowniczy, kierowniczy oraz wydechowy. Sprawdzana jest także praca amortyzatorów. Diagnosta ocenia sprawność prędkościomierza, oświetlenie, sygnały dźwiękowe, a także stan ogumienia. Później skontrolowane zostaną zewnętrzne elementy obudowy: nadwozia i ramy. Drobne nieprawidłowości dopuszczają pojazd do ruchu, natomiast należy jak najszybciej pozbyć się usterki. Jeżeli zaś skuter albo motocykl nie są w dobrym stanie, to odbierany zostaje dowód rejestracyjny. Jego zwrot nastąpi po naprawieniu tego, co jest zepsute.

Obowiązek przeprowadzenia przeglądu jednośladu

Przegląd motocykla, jak i przegląd skutera są obowiązkowe. A jeśli kierowca sprowadza  jednoślad z zagranicy to musi wykonać tak zwany przegląd zerowy. Wtedy musi odwiedzić miejsce jakim jest Stacja Kontroli Pojazdów, Poznań i inne większe miasta są ich pełne , a tam skontrolowane będą: rozstaw osi, wysokość i rozmiar kół, numer silnika i ramy, dokumentacja, łożyska, główki ramy, kół i wahacza, napięcie i stan łańcucha napędowego i pasa zębatego, czystość spalin, poziom hałasu, oświetlenie. Bezpieczeństwo użytkowników pojazdów oraz innych uczestników ruchu drogowego jest ważne, dlatego właściciele muszą być pewni, że ich pojazdy są sprawne. Aktualne przeglądy pozwalają na naprawę każdej usterki, gdyż są one od razu wykrywane. Jeśli ktoś po raz pierwszy jest właścicielem skutera albo motocykla to powinien poznać szczegóły związane z wykonywaniem przeglądów. Wtedy będą mieć większą pewność, że postępują słusznie. Nie można zaniechać tego obowiązku, przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo. Jest to zbyt istotne. Warto więc czytać takie artykuły, gdyż można naprawdę poszerzyć swój światopogląd.

 

Leave a Comment