Polki po 50 roku życia

Wśród 75 proc. Polek po 50. rokużycia, które nie są aktywne zawodowo część nie jest w stanie znaleźć zatrudnienia. Jednak wiele z nich nawet nie szuka nowego zajęcia, obawiając się, że zostaną odrzucone ze względu na swój wiek.

Doświadczenie ma znaczenie

– Warto zauważyć, że wiek wcale nie musi działać na niekorzyść kobiet, które szukają nowego zajęcia. Istnieją zawody, w których doświadczenie życiowe jest ogromną wartością. Najważniejsze, aby pokazać kobietom dojrzałym, ile mogłyby zdziałać, gdyby odważyły się na zmiany i stąd pomysł na eventy, które organizujemy już od trzech lat w całej Polsce.

Podstawowym założeniem kampanii „Odważ się na zmiany”, organizowanej przez firmę Promedica24 było właśnie wzmocnienie pozycji kobiet dojrzałych na rynku pracy oraz zachęcenie ich do podejmowania nowych wyzwań, m.in. poprzez przedstawienie zalet nauki nowego zawodu oraz atutów płynących z wieku i dotychczasowych doświadczeń.

Cykl spotkań „Odważ się na zmiany”

Kontynuacją kampanii „Odważ się na zmiany” był cykl spotkań, zorganizowanych w Szczecinie, Gdańsku i Sosnowcu, w ramach którego uczestniczki miały szansę zainspirować się do zmian. To już kolejna edycja tego wydarzenia, które gościło w wielu miastach w Polsce. W roli mentorki wystąpiła m.in. „Mądra Babcia”, czyli Beata Borucka, która opowiedziała o tym, jak odnalazła się w nowej roli i odkryła sposób na wyrażanie siebie.

– Im jesteśmy starsze, tym bardziej przyzwyczajamy się do naszego sposobu funkcjonowania. Zarówno decyzja o zmianach w życiu, jak i adaptacja do zmian przychodzi nam coraz trudniej. Często obawiamy się nowego i wolimy trwać w znanej sobie sytuacji, jeśli nawet jest niezbyt komfortowa. Ja w swoich działaniach nakłaniam dojrzałe kobiety do zmian, choćby drobnych – typu kolor włosów czy fryzura, ale także i większych, jak wyjście z toksycznego związku czy pogodzenie się z synową. Czasami wystarczy niewielki impuls czy niewielka doza  wsparcia, żeby  ktoś zmienił swoje  życie. Projekt „Odważ się na zmiany” jest świetną inicjatywą, którą czynnie wspieram, bo bardzo nam po drodze – mówi Beata Borucka – twórczyni projektu Mądra Babcia.

W ramach spotkań, swoimi doświadczeniami podzieliła się również Wirginia Szmyt, czyli DJ Wika, najstarsza w Polsce DJ-ka. Zadbała także o dobrą energię na spotkaniach, zapraszając uczestniczki na potańcówkę.

Opowieści i doświadczenia „Mądrej Babci” oraz DJ Wiki to duża dawka inspiracji. Podczas spotkań, swoim doświadczeniem podzieliły się również Panie, które po pięćdziesiątce rozpoczęły pracę w zupełnie nowym zawodzie – opiekuna seniorów. Ich historie udowodniły, że nigdy nie jest za późno na naukę, nową pracę i niezależność, a zmiana jest możliwa niemal zawsze – nawet w pozornie bardzo trudnym momencie życia.

Spotkania stworzyły także dobrą atmosferę do osobistych rozmów między uczestniczkami – wymiany doświadczeń, obserwacji i wzajemnej motywacji do działania.

Leave a Comment