Zmysł słuchu odgrywa niezwykle istotną rolę w codziennym funkcjonowaniu każdego człowieka. Jego utrata lub poważne ubytki znacznie obniżają komfort życia i stają się poważną przeszkodą w wykonywaniu nawet najbardziej prozaicznych czynności. Dla osób borykających się z przykrymi skutkami niedosłuchu istnieje jednak skuteczny sposób na powrót do normalności – dobrej jakości aparat słuchowy. Jak wybrać najlepszy? Podpowiadamy.
Jak działa aparat słuchowy?
W pierwszej kolejności warto wyjaśnić, w jaki sposób aparaty słuchowe pomagają pacjentom zmagającym się z chorobami narządu słuchu. Nowoczesne aparaty słuchowe działają w oparciu o technologię wzmacniania głośności dźwięków pochodzących z otoczenia. Standardowe modele dostępne na rynku składają się z trzech podstawowych komponentów, z których każdy jeden pełni bardzo ważną rolę. W skład aparatu słuchowego wchodzi: mikrofon, wzmacniacz oraz głośnika w postaci słuchawki. Sercem każdego urządzenia dla niedosłyszących jest wzmacniacz, czyli procesor, który odpowiada za wzmacnianie dźwięku odbieranego przez mikrofon, który następnie kierowany jest do głośnika.
Kiedy aparat słuchowy jest potrzebny?
Kto powinien nosić aparat słuchowy? Wielu pacjentów swoje problemy z prawidłowym słyszeniem zrzuca na karb chwilowej niedyspozycji czy infekcji narządu słuchu. Często okazuje się jednak, że coraz częstsze kłopoty ze zrozumieniem innych rozmówców czy konieczność pogłaśniania telewizji czy sprzętu audio wynika z rozwoju niedosłuchu. Dlatego też przy zauważeniu pierwszych niepokojących objawów warto udać się na badanie słuchu. W tym celu należy umówić wizytę z lekarzem rodzinnym, który skieruje nas do laryngologa. Badanie słuchu z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu wykonuje również protetyk słuchu.
Zobacz także: http://deszcz.com.pl/aparaty-sluchowe-wewnatrzuszne-dla-kogo-i-czym-sie-charakteryzuja/
Wybieramy aparat słuchowy – jakie czynniki wziąć pod uwagę?
Wybór odpowiedniego aparatu słuchowego to kwestia całkowicie indywidualna. Decyzja powinna być podyktowana kilkoma kluczowymi czynnikami. Najbardziej decydującym okazuje się zakres ubytku słuchu – nie wszystkie rodzaje aparatów słuchowych pozwalają przywrócić radość życia osobom z poważnym niedosłuchem. Bardzo ważny okazuje się również prowadzony przez nas styl życia, wykonywany zawód, jak również sposób spędzania wolnego czasu. Nie można także wspomnieć o tak istotnym czynniku jak zdolności manualne – zakładnie niewielkich urządzeń dla osób w podeszłym wieku może być bardzo problematyczne. O pomoc w doborze odpowiedniego aparatu warto poprosić specjalistę, który z pewnością doradzi kilka najbardziej optymalnych możliwości.
Artykuł powstał przy współpracy z akademiaslyszenia.pl