parametry felg samochodowych

Planujesz kupno felg? Jeśli chcesz trafić w dziesiątkę, pamiętaj o tym, by zwrócić uwagę na kilka kluczowych parametrów technicznych. Jak dobrać odpowiednie felgi samochodowe – aluminiowe albo stalowe?

Felgi samochodowe – materiał

Felgi samochodowe są produkowane z różnych materiałów, w tym stali, stopu aluminium, a nawet włókna węglowego.

Każdy materiał ma swoje własne cechy pod względem wagi, wytrzymałości, odprowadzania ciepła i estetyki. Istotna jest również jakość felg zależna od wybranego materiału. Obecnie kierowcy bardzo często decydują się na felgi aluminiowe, natomiast wtedy, gdy ważna jest niska cena, można wybrać felgi stalowe.

Felgi samochodowe – średnica

Średnica felgi odnosi się do jej rozmiaru mierzonego w calach. Jest to niezbędny parametr, ponieważ musi być dopasowany do średnicy opon samochodowych.

Najczęściej sklep z felgami – https://felgislask.pl/ może zaoferować felgi w rozmiarach od 15 cali do 22 cali, dlatego konieczne jest dobranie ich w zależności od posiadanego pojazdu.

Felgi samochodowe – szerokość

Szerokość obręczy jest miarą od wewnętrznej do zewnętrznej krawędzi felgi samochodowej, która jest również mierzona w calach.

Szerokość felgi należy dobrać w oparciu o zalecenia producenta pojazdu oraz opon samochodowych.

Felgi samochodowe – rozstaw śrub

Rozstaw śrub odnosi się do liczby oraz ustawienia otworów na śruby na feldze, które dopasowuje się do pojazdu.

Kluczowe znaczenie ma dopasowanie rozstawu śrub felg do piasty pojazdu, aby zapewnić prawidłowe dopasowanie i bezpieczne zamocowanie kół samochodowych.

Rozstaw śrub jest zazwyczaj wyrażony w formacie takim jak „5×120”, który wskazuje liczbę śrub i odległość między nimi w milimetrach.

Felgi samochodowe – odsadzenie, przesunięcie felgi

Przesunięcie, nazywane również odsadzeniem felgi albo parametrem ET, określa położenie powierzchni montażowej obręczy względem linii środkowej obręczy.

Ten parametr odgrywa znaczącą rolę w montażu felg i wyglądzie pojazdu. Dodatnie odsadzenie oznacza, że powierzchnia montażowa jest bliżej zewnętrznej krawędzi obręczy, a ujemne przesunięcie oznacza, że położona jest ona bliżej wewnętrznej krawędzi.

Felgi samochodowe – estetyka

Choć wygląd felg samochodowych nie wpływa bezpośrednio na osiągi, może znacznie poprawić ogólny wygląd pojazdu.

Przy wyborze można wziąć pod uwagę szeroką gamę parametrów, na przykład wzór obręczy, wykończenie, które może być polerowane, matowe, chromowane, wzór szprych czy kolorystykę. Te parametry można dobrać tak, aby pasowały do osobistych preferencji i uzupełniały wygląd pojazdu.

Leave a Comment