klimatyzacja samochodowa

Serwis klimatyzacji samochodowej to niezbędny element dbałości o komfort jazdy oraz bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów. Regularne przeglądy i konserwacja układu klimatyzacji gwarantują jego długotrwałe i bezawaryjne działanie, a także zapewniają odpowiednią jakość powietrza wewnętrzna. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej temu procesowi, dowiemy się na czym polega serwis klimatyzacji samochodowej oraz jakie są podstawowe czynności wykonywane podczas jego przeprowadzania.

Czyszczenie i odgrzybianie klimatyzacji

Podstawowym zadaniem serwisu klimatyzacji w Poznaniu jest utrzymanie czystości układu klimatyzacji. W trakcie eksploatacji samochodu kurz, liście oraz wilgoć mogą zanieczyszczać parownik, co sprzyja rozwojowi bakterii, grzybów i pleśni. Dlatego tak ważne jest regularne czyszczenie i odgrzybianie klimatyzacji – przynajmniej raz w roku lub przy przebiegu 15 000 – 20 000 km. Najczęściej stosowaną metodą jest użycie specjalistycznych środków chemicznych, które skutecznie eliminują nieprzyjemne zapachy oraz zagrożenia dla zdrowia wywołane przez rozwój mikroorganizmów.

Wymiana filtra kabinowego

Filtr kabinowy, zwany również filtrem przeciwpyłkowym, pełni kluczową rolę w utrzymaniu czystości powietrza wewnątrz samochodu. Niestety, z biegiem czasu i eksploatacji samochodu, filtr ulega zużyciu i zanieczyszczeniu. Podczas serwisu klimatyzacji wykonywana jest jego wymiana, co pozwala na skuteczniejsze oczyszczanie powietrza dostarczanego do kabiny oraz zapewnia komfort jazdy. Zaleca się wymianę filtra kabinowego co 15 000 – 20 000 km przebiegu lub raz w roku.

Napełnianie układu klimatyzacji czynnikiem chłodniczym

Czynnik chłodniczy to substancja, która umożliwia właściwe działanie układu chłodzenia w samochodzie. W trakcie eksploatacji samochodu następuje stopniowa utrata czynnika, co może prowadzić do nieefektywnego działania klimatyzacji. Dlatego istotnym elementem serwisu jest kontrola poziomu oraz ewentualne napełnienie układu odpowiednią ilością czynnika chłodniczego. Warto dodać, że korzystanie z niewłaściwego rodzaju czynnika może prowadzić do uszkodzenia sprężarki i innych elementów układu klimatyzacji, dlatego warto zawsze powierzyć tę czynność profesjonalistom.

Leave a Comment