lupiez pstry

Łupież pstry jest chorobą skóry wywołaną przez grzyby drożdżopodobne. Objawia się na ciele w postaci różowych lub żółto brunatnych plamek, które prowadzą do większych zaczerwienionych i swędzących podrażnień. Możemy nabawić się ich w okresach obniżonej odporności, a także w efekcie gwałtownych zmian hormonalnych. Ważne jest, aby jak najszybciej zacząć przyjmować leki na łupież pstry, ponieważ nieleczona choroba może pozostawić po sobie znamiona do końca życia.

Łupież pstry jak leczyć?

lupiez pstry

Z chorobami grzybiczymi należy walczyć na wiele sposobów – zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Jeżeli chodzi o łupież pstry leczenie dzieli się zazwyczaj na dwie ścieżki:

  • metody miejscowe – specjaliści często przepisują maści przeciwgrzybicze, które bazują na organicznych związkach, takich jak ketokonazol lub klotrimazol. W przypadku łupieżu pstrego na głowie poleca się także stosowanie szamponów przeciwłupieżowych, wzbogaconych o wspomniane składniki. Kuracje punktowe przynoszą zazwyczaj efekty w okresie od 2 do 4 tygodni.
  • środki doustne – leczenie drobnoustrojowe w postaci przyjmowania tabletek jest drugim etapem walki z łuszczącymi się plamkami, w przypadku, gdy metody miejscowe nie pomagają.

Pamiętaj, aby szybko udać się do dermatologa w celu rozpoznania choroby. Lekarz w razie wątpliwości po wizualnych oględzinach może pobrać wycinek twojej skóry i poddać go badaniu mikroskopowemu. Niekiedy do wystawienia diagnozy wykorzystuje się także tzw. lampę Wooda.

Łupież pstry czym leczyć dokładnie?

Często, zanim udamy się do dermatologa, próbujemy wziąć sprawy w swoje ręce. Jeżeli jednak chodzi o łupież pstry, leki bez recepty stawia się często pod dużym znakiem zapytania. W przypadku tego schorzenia liczy się szybka i skuteczna reakcja, ponieważ plamki stopniowo łączą się w większe szorstkie płaty, które mogą pozostawić defekt na naszej skórze na zawsze. Wiemy jednak co najczęściej gości w składzie przepisywanych medykamentów.

ZOBACZ TAKŻE: Szampon na łupież pstry – wybieramy najlepszy.

Do działania wkraczają przede wszystkim składniki takie jak siarka, siarczek selenu, pirytionian cynku oraz kwas salicylowy, które pomagają w usunięciu martwej tkanki i zapobiegają dalszemu rozsiewaniu się łupieżu. Chcąc działać grzybiczobójczo, należy także sięgnąć po imidazol-klotrimazol, ketokonazol, ekonazol, izokonazol, mikonazol, cyklopiroksolaminę oraz terbinafinę.

Codzienna profilaktyka

Będąc w grupie osób szczególnie narażonych na łupież pstry leki powinny być ostatecznością. Należy zrozumieć, że siła tkwi w zapobieganiu chorobie. Skoro grzyby zaczynają się nadmiernie gromadzić i pasożytować na naszym ciele, to musi być tego jakaś przyczyna. Oto kilka wskazówek:

  • Higiena – tutaj tkwi zazwyczaj najczęstszy problem. Nie możemy doprowadzać do występowania łojotoku na skórze.
  • Przewiewna odzież – zainwestuj w tzw. oddychające tkaniny, aby nie narażać naszego ciała na wzmożoną potliwość. Szczególnie polecana jest 100% bawełna.
  • Dieta i styl życia – powinniśmy zadbać o dostarczanie do naszego organizmu witaminy D, żelaza oraz cynku. W odstawkę muszą natomiast iść duże ilości tłuszczy oraz papierosy.
  • Słońce – unikaj opalania, ponieważ przyczynisz się do uwidocznienia plamek. Koniecznie stosuj kosmetyki z filtrem wynoszącym przynajmniej 30.

Skutecznie i do końca

Jeżeli chcesz osiągnąć realne efekty, musisz przede wszystkim stosować się do zaleceń systematycznie. Większość preparatów należy nakładać zarówno rano, jak i wieczorem – wygospodaruj zatem dodatkowy czas, aby robić to dokładnie, a nie w pośpiechu. Tylko wtedy leczenie łupieżu pstrego będziesz w stanie przeprowadzić do końca. Pamiętaj jednak, że choroba ta ma skłonność do nawrotów – nie bagatelizuj więc profilaktyki.

Leave a Comment