ubezpieczenie

Nasze życie jest najważniejszą wartością. Aby zapewnić sobie jak najlepsze bezpieczeństwo, a także pomoc dla najbliższych w sytuacji, gdyby nas zabrakło, coraz więcej osób decyduje się na wybór ubezpieczenia na życie. Polisa na życie to obecnie jeden z najchętniej kupowanych produktów ubezpieczeniowych. Nie ulega jednak wątpliwości, że wybór odpowiedniej polisy jest bardzo ważną, ale nierzadko także trudną decyzją. Aby jej zakup rzeczywiście był dla nas korzystny i opłacalny, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów, aby wiedzieć, czym kierować się przy wyborze tego ubezpieczenia. 

Czym jest ubezpieczenie na życie?

Świadomość Polaków dotycząca ochrony swojego życia z roku na rok wzrasta. Mimo to wiele osób zakup tego rodzaju polisy zaczyna rozważać dopiero wtedy, gdy do takiego niespodziewanego zdarzenia rzeczywiście dochodzi. Czym w takim razie jest ubezpieczenie na życie? To produkt, który zapewnia naszym bliskim niezbędną ochronę finansową na wypadek, gdyby nas zabrakło. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują klientom różne warianty tej polisy: podstawowy i rozszerzony. Wariant podstawowy zapewnia wypłatę środków osobom uposażonym w razie śmierci ubezpieczonego, z kolei wariant rozszerzony, w zależności od oferty ubezpieczyciela, może obejmować wsparcie w przypadku:

 • zgonu w wypadku komunikacyjnym;
 • zgonu będącego wynikiem nieszczęśliwego wypadku;
 • trwały uszczerbek na zdrowiu;
 • czasowej lub trwałej niezdolności do pracy;
 • inwalidztwa;
 • hospitalizacji;
 • rehabilitacji;
 • narodzin dziecka;
 • operacji chirurgicznej;
 • urazu ciała;
 • wypadku przy pracy;
 • poważnego zachorowania.

Ciekawym rozwiązaniem może być także wybór ubezpieczenia na życie, które połączone jest z planem inwestycyjno-oszczędnościowym i pozwala na umieszczenie części składki np. w funduszach inwestycyjnych. 

Ubezpieczenie na życie – grupowe czy indywidualne?

Ubezpieczenie na życie dostępne jest w wersji indywidualnej, jak i grupowej. Wariant grupowy bardzo często oferowany jest w zakładach pracy i dla wielu osób stanowi wygodne rozwiązanie, głównie za względu na minimum formalności niezbędnych do zawarcia umowy, jak i niską cenę składki. Ubezpieczenie grupowe to jednak lepsze rozwiązanie w przypadku osób młodych, które nie posiadają jeszcze zobowiązań rodzinnych lub dużych zobowiązań finansowych.

Przewaga indywidualnego ubezpieczenia na życie nad grupowym przejawia się przede wszystkim w lepszym i bardziej precyzyjnym dopasowaniu zakresu ochrony dla naszych potrzeb, w tym czasu trwania takiego ubezpieczenia.

Ubezpieczenie na życie – jakie wybrać?

Liczba towarzystw ubezpieczeniowych, a co za tym idzie – ofert ubezpieczeń na naszym rynku jest ogromna. Dlatego też wybór właściwej polisy może nam przysporzyć pewnych trudności, szczególnie jeśli nie wiemy, jaki wariant będzie dla nas najbardziej korzystny. Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na życie? Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że sugerowanie się tylko jego ceną nie zawsze będzie dla nas korzystne. W przypadku ubezpieczenia najważniejsze jest to, jakie wsparcie zapewni ono Twoim bliskim na wypadek, gdyby Ciebie zabrakło.

Na co zwracać uwagę przy wyborze ubezpieczenia?

Zastanawiając się nad wyborem jak najlepszego ubezpieczenia na życie, warto zwrócić uwagę na następujące kwestie:

 • wysokość składki ubezpieczeniowej – powinna być dopasowana do Twoich możliwości finansowych, aby nie miała negatywnego wpływu na Twój miesięczny budżet;
 • suma ubezpieczenia – to informacja o tym, na jakie środki od ubezpieczyciela będziesz mógł liczyć na przykład w wyniku nieszczęśliwego wypadku lub jakie wsparcie otrzymaliby bliscy na wypadek Twojej śmierci;
 • wyłączenia odpowiedzialności – są one bardzo ważne, gdyż informują nas o zdarzeniach, w wyniku których ubezpieczyciel ma prawo odmówić nam wypłaty ubezpieczenia. Mogą różnić się w zależności od ubezpieczyciela, jednak zwykle jest to śmierć w wyniku samobójstwa, udziału w rozboju czy konfliktu wojennego. Wyłączenia odpowiedzialności mogą dotyczyć także pewnych chorób, które mogą być wynikiem nadużywania narkotyków lub alkoholu.

Leave a Comment