Posiadasz działkę rekreacyjną w bardzo atrakcyjnym rejonie i chciałbyś postawić na niej całoroczny domek letniskowy? To świetny pomysł. Dzięki temu zyskasz atrakcyjne miejsce do spędzania wolnego czasu. Warto jednak wiedzieć jakie trzeba załatwić formalności, aby móc postawić tego rodzaju zabudowanie. Dobrze jest również mieć podstawowe wiadomości na temat metod budowania tego rodzaju domów.
Domek letniskowy – prawo budowlane
Czym właściwie jest domek letniskowy? Jak sama nazwa wskazuje, jest to domek, który będzie służył do mieszkania okazjonalnego w sezonie letnim. Aby nasz domek zmieścił się w definicji domu letniskowego, to zgodnie z obowiązującymi przepisami musi być obiektem wolnostojącym, a także parterowy. Natomiast jego powierzchnia nie może przekroczyć 35 m2. Na działce o powierzchni 500m2 można postawić maksymalnie jeden domek letniskowy.
Aby wybudować tego rodzaju domek ze wszystkim powinniśmy wystąpić z wnioskiem o zgłoszenie budowy. W tym celu musimy udać się do starostwa powiatowego, lub też do urzędu miasta na prawach powiatu. W zgłoszeniu będziemy musieli określić szczegółowy zakres prac, a także ich termin. Naturalnie będziemy musieli również podać dokładne informacje na temat metody wykonania naszego domku, a także załączyć odpowiednie szkice, a także rysunki.
Musisz wiedzieć że warunki postawienia domu letniskowego są znacznie bardziej łagodne, niż ma to miejsce w przypadku domu całorocznego. Przede wszystkim nie będziesz musiał dysponować dostępem do sieci elektrycznej, ciepłowniczej, a także do kanalizacji i wodociągów. Nie będzie również od ciebie wymagane zapewnienie odpowiedniego oświetlenia drogi dojazdowej do domku. Ważnym wymogiem, na jaki musisz zwrócić uwagę, jest zapewnienie odpowiedniej odległości domku do granicy działki. Nie może ona wynosić mniej niż 4 m.
Działka pod domek letniskowy
Ważnym aspektem jestem w tym wypadku również wybór odpowiedniej działki pod nasz domek letniskowy. Oczywiście w pierwszej kolejności będziesz się kierował swoimi upodobaniami związanym ze spędzaniem wolnego czasu. Możesz bowiem kupić działkę zarówno w górach, na terenie pojezierza, czy też nad morzem. Musisz jednak wiedzieć, że taka działka nie musi być w ogóle uzbrojona, aby móc postawić na nim domek letniskowy. Warto aby taka działka była chociaż w minimalnym stopniu zalesiona. Wówczas podczas letnich upałów będziesz mógł rozkoszować się odpoczynkiem w kojącym cieniu.