bol plecow

Zdrowy, nieprzerwany, komfortowy sen zdecydowanie wpływa zarówno na naszą kondycję psychiczną, jak również fizyczną. Dzięki kilku godzinom odpoczynku regeneruje się nasze ciało, umysł, mamy możliwość logicznego myślenia, podejmowania decyzji. Odpowiedni sen to również regulacja wszystkich procesów życiowych, zapewnienie prawidłowej pracy organizmu. Warto pamiętać o tym, aby do odpoczynku stworzyć możliwie najlepsze warunki.

Aranżacja sypialni zdecydowanie powinna być przemyślana, wystrój dopasowany do naszych potrzeb. Trzeba zdecydowanie wspomnieć o tym, jak ważne jest to, aby bez żadnych przeszkód móc użytkować takie pomieszczenie, które odpowiada naszym potrzebom.

Sypialnia przede wszystkim powinna być urządzona tak, aby maksymalnie ułatwić nam komfortowy sen. Odpowiednia kolorystyka, oświetlenie, łóżko wraz z materacem, nawilżenie powietrza i wentylacja – dzięki temu osiągniemy dobry efekt.

Niestety bardzo dużo osób po przebudzeniu odczuwa silny ból pleców, kręgosłupa, szyi. Problemem jest nieprawidłowe ułożenie ciała w trakcie snu, rozwiązaniem zaś dobrze dobrany materac i poduszka.

Z czego wynika ból pleców po przebudzeniu?

W nocy, w trakcie snu nie kontrolujemy swojego ciała w takim stopniu, jak w ciągu dnia. Poranny ból pleców wynika przede wszystkim z faktu, że w trakcie odpoczynku nasze ciało jest nierówno, nieprawidłowo ułożone, przez co występuje duże napięcie mięśniowe, powodujące ból oraz dyskomfort.

Ból pleców, szyi, kręgosłupa, barków czy miednicy może pojawić się o różnych porach, za to bardzo mocno utrudnia odpoczynek, uniemożliwia ponowne zaśnięcie, psuje nastrój.

Jak pozbyć się bólu pleców z rana?

Oczywiście warto zacząć od tego, aby polepszyć kondycję fizyczną, bardziej zadbać o wzmocnienie mięśni pleców i szyi, uprawiać sport, być aktywnym fizycznie. To jedna strona medalu. Drugą jest oczywiście zapewnienie sobie odpowiedniego ułożenia ciała w trakcie snu.

Kluczową kwestią jest tu oczywiście wybór odpowiedniego materaca. Musi mieć on odpowiednią grubość (przynajmniej kilkanaście centymetrów), elastyczne i sprężyste wypełnienie, jak również twardość. W trakcie snu ciało nie powinno się zapadać. Zbyt twardy materac może również powodować bóle mięśni.

Aby odpoczywać komfortowo i sprawić, że kręgosłup będzie w jednej linii, zdecydowanie również warto zainwestować w dobrej jakości poduszkę ortopedyczną, dzięki której zminimalizujemy ryzyko wystąpienia napięcia w okolicach szyi.

Leave a Comment