kladzenie dachu

Dekarz to potrzebny, a przy tym nadal dość niszowy zawód. Dzięki temu przyszły fachowiec może liczyć na wiele korzyści. Co przemawia za wyborem tej ścieżki kariery?

Kim jest dekarz?

Dekarz to pracownik fizyczny zajmujący się wykonywaniem dachów i konstrukcji podtrzymujących. Dla przykładu dekarz w Bydgoszczy może pracować przy montażu elewacji wentylowanych. Tak jak w wielu profesjach, tak i tu nie można jednak mówić o jednym, uniwersalnym fachu. W rzeczywistości zawód ten dzieli się na trzy specjalności.

W dekarstwie wyspecjalizować się można na następujące sposoby. Część rzemieślników zajmuje się wykonywaniem pokryć budynków z dachówek. Inni tworzą dachy blaszane. Z kolei cieśle budują konstrukcje z drewna. Niezależnie od profesji dekarz odpowiada także m.in. za montaż okien dachowych, świetlików, wyłazów i rynien.

Zakres prac dekarskich może być jeszcze szerszy. Warto o tym pamiętać, będąc kandydatem na rzemieślnika. Z tego powodu najlepiej wcześniej sprawdzić, czym zajmują się firmy z tej branży.

Gdzie nauczyć się zawodu dekarza?

Osoby zainteresowane pracą dekarza nie mają niestety wielu możliwości nauczenia się tego fachu. Przyczyną jest niewielka liczba zasadniczych szkół zawodowych. Co więcej, mała ilość kandydatów może sprawić, że dyrekcja placówki nie zdecyduje się otworzyć klasy o tym profilu dla garstki chętnych.

Istnieją na szczęście inne sposoby na zostanie dekarzem. W wielu miastach Polski organizowane są kursy przyuczające do zawodu. Mogą z nich skorzystać nie tylko uczniowie i absolwenci szkół ponadpodstawowych, ale też osoby chcące się przebranżowić. Innym sposobem na zdobycie kwalifikacji jest znalezienie firmy dekarskiej gotowej przyuczyć pracownika do zawodu.

Dlaczego warto zostać dekarzem?

Praca dekarza jest przyszłościowa. Co więcej, zajęć dla dekarzy będzie tylko przybywać. Przyczyną jest mała ilość specjalistów zajmujących się konstrukcją pokryć dachowych.

Topniejąca liczba fachowców przyczynia się też do coraz większej konkurencji między firmami dekarskimi. Dzięki temu rzemieślnik może liczyć na atrakcyjne wynagrodzenie.

Leave a Comment