Rajd Dakar

Motorsport od dziesiątek lat rozpala serca kibiców na całym świecie, o czym świadczy wielomilionowa widownia przed telewizorami przy okazji wyścigów Formuły 1 czy rajdów terenowych. Wśród tych ostatnich niekwestionowaną legendą jest Rajd Dakar, udział w którym dla wielu zawodowych kierowców jest spełnieniem najskrytszych, sportowych marzeń. Trzeba sobie jednak otwarcie powiedzieć, że start w Rajdzie Dakar zarezerwowany jest tylko dla wybranych, a wygrana w całej imprezie gwarantuje status legendy. W czym tkwi fenomen Dakaru?

Rajd Dakar: jakie pojazdy?

Niewiele rajdów terenowych na najwyższym szczeblu zawodowej rywalizacji może pochwalić się kilkoma kategoriami pojazdów startującymi równolegle w jednej imprezie. Rajd Dakar jest świetnym przykładem tego, że to może się udać. Na starcie Dakaru rokrocznie stają pojazdy z czterech głównych kategorii: samochodów, motocykli, ciężarówek i quadów. Jest to ogromna gratka dla miłośników motorsportu z całego świata – w jednym czasie można śledzić poczynania największych tej dyscypliny.

Jak wziąć udział w Rajdzie Dakar?

W najbardziej prestiżowym rajdzie terenowym w historii może wziąć każdy, jednak musi on spełnić szereg dość rygorystycznych wymagań podyktowanych ekstremalnie wysokim poziomem trudności rywalizacji toczonej najczęściej na bezkresnych, pustynnych bezdrożach. W aplikacji składanej na ręce organizatorów muszą znaleźć się podstawowe informacje na temat posiadanych kwalifikacji oraz osiągnięć w imprezach niższej rangi. Aby wziąć udział w Rajdzie Dakar należy wyróżniać się nieprzeciętnymi umiejętnościami i bogatym CV, ale również obecnością sponsora, który zapewni pokaźne zaplecze techniczne, bez którego nie można marzyć o sukcesie na trasach Dakaru. Dość powiedzieć, że zakup i tuning pojazdu rajdowego to koszty, które nierzadko liczone są w setkach tysięcy, a nawet milionach złotych.

Zobacz także: https://przegladsrodmiejski.pl/rajd-dakar-2021-jakie-zmiany-czekaja-na-uczestnikow/

Rajd Dakar tylko dla najwytrwalszych

Dla wielu rajdowców już sam udział w Rajdzie Dakar jest ukoronowaniem zawodowej kariery, a to ze względu na wysoki poziom trudności tras wyznaczanych przez organizatorów. Rajd Dakar 2021 będzie 43. edycją wyścigu, który początkowo rozgrywany był na trasie Paryż-Dakar, stąd też poprzednia nazwa imprezy. Aby jednak uatrakcyjnić zawody, organizatorzy od kilkunastu lat zmieniają lokalizację trasy, nie zapominając o innych kontynentach. Uczestnicy Rajdu Dakar muszą wykazywać się ogromną odpornością psychiczną niezbędną do podejmowania błyskawicznych decyzji w najbardziej krytycznych momentach. Oprócz silnej psychiki, każda z załóg musi być odpowiednio przygotowana fizycznie, aby znieść trud rywalizacji w piekielnych upałach nierzadko przekraczających 40 st. C.

Leave a Comment